| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt pașii legali de urmat pentru ca bunica să treacă casa pe numele meu, și cam cât anume ne-ar costa toată treaba asta?
Vă rog să răspuneți numai dacă știți, iar răspunsul să fie cât mai exact. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua posibilitati: prin contract de vanzare-cumparare sau donatie, ambele se incheie la un notar public.
Costul este mai mare la vanzare-cumparare dar contractul este mai solid, in caz ca este atacat de alti mostenitori, dupa moartea bunicii. Acest cost depinde de valoarea casei, fara aceasta nu se poate da un raspuns concret. Te poti adresa unui notar si il afli.
De asemenea iti poate face testament, in acest caz devii proprietar doar dupa moartea bunicii si efectuarea procedurii succesorale, costul este mai mic decat in celelalte 2 cazuri.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faceti un contract de v-c la un notar. Va costa procent din cat va fi evaluata casa

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ce este " v-c "?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ce procent? Cât la sută?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

V-c = vanzare cumparare. Nu stiu procentele, astea le afli de la un notar.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Răspunsul dat de @Ioandelasal este corect happy

Ca o COMPLETARE :
Este preferabil să-ţi facă un Contract de v-c. cu clauză de întreţinere sau cu plata parţială a unei sume ( menţionată în Contract ) + drept de uzufruct viager ( adică dânsa are dreptul să locuiască în acel imobil atât cât trăieşte )!
Acestea sunt mai GREU de atacat de alţi moştenitori ( dacă îţi respecţi obligaţiile care-ţi revin ).

Un alt "impediment" ar fi faptul că NU se poate întocmi un act AUTENTIC ( la Notar ) decât dacă acel imobil este întăbulat în C.F!

Deci, iniţial se face documentaţia cadastrală şi se întăbulează de către proprietarul actual ( bunica ta ) pe numele său şi abia APOI vei putea întocmi un Contract AUTENTIC la Notar!

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Mers la un avocat sau la un notar.

| alicecristiana a răspuns:

Intreaba primarul

| suntserios a răspuns (pentru alicecristiana):

Ce treaba are primarul aici? sau te plictiseai asa tare si ai zis sa raspunzi si tu ceva