| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa ma mut la iubitul meu.(20 ani). Din punct de vedere legal, politia poate sa-i faca lui ceva? Parintii mei ma pot lua cu forta? Va rog fara raspunsuri jignitoare.

21 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Stai linistita, ca nu vine niciun Garcea dupa tine.
vezi cum decurg lucrurile si daca nu-ti convine, pleci.
este, devreme, dar daca tu simti asta si nu te intelegi bine cu ai tai, sau ai alte motive, incerci si varianta asta.
nu are nimeni dreptul sa-ti zica pe cine sa iubesti, mai ales daca tu simti ca e baiat serios si tine la tine, de ce nu?

| irina20 a răspuns:

Pana la 18 ani ei decid pentru tine.
Dar de ce sa vrei sa te muti la iubitul tau? Acum e dragoste mare,va intalniti, va sarutati, va atingeti, va distrati,, etc.In momentul in care te vei muta la el,nu veti mai iesi asa des,nu te vei mai "gati"pentru el,nu va mai fi pasiunea asa mare,si e posibil ca in ceva timp tu devenind ca si o nevasta,sa-si doreasca si amanta.Vor interveni alte discutii(mai ales daca stai si cu parintii lui),treuie sa faci treaba,mancare, sa-l ingrijesti si pe el si pe ei,,, ma rog, sunt multe detalii.Tu acum nu vezi dacat ca sunteti indragostiti si ca daca va veti muta impreuna veti fi mai indragostiti, nu e asa.Vei avea timp si de maritat. Daca vrei sa pari responsabila ia decizii cu responzabilitate.

| grab a răspuns (pentru irina20):

Tu meriti funda! happy

In sustinerea aceleiasi pledoarii mai bag si eu o fisa:
-vrei sa ii speli chilotii?
-vrei sa te vada si nearanjata?

Parintii pot sa ceara legal retrocedarea si politia poate sa solicite primirea in spatiu si trecerea la intretinere la noua locatie.

So, be smart, mai copilareste. Asta daca nu esti exagerat de geloasa si vrei sa il ai mereu langa tine ingradindu-va amandurora involuntar libertatea happy

| irina20 a răspuns (pentru grab):

kiss

| DNSK a răspuns:

Nu ti-e bine acasa? nu ti-e bine cu un covor pe jos, cu mancare in frigider si nu trebuie sa te gandesti tu la detergentul din baie daca mai e sau nu. ti-e rau cu toate astea?! vrei sa fii mama fara scoala, cu munca de jos pe un pumn de bani? asta e ce-ti doresti de la rahatul asta de viata?! bravo tie! drum bun in viata

pana la 18 ani nu poti face nimic. prietenul tau primeste ceva ani de inchisoare pentru tine. oricum vrei sa te p.i pe ea viata, deci poti face ce vrei tu

| Tomy98 a răspuns:

Normal ca pot sa te ia cu forta si sa te mai si bata bine (daca te iubesc cu adevarat) si la fel de normal ca politia ii face lui multe.
Lasa, ca nu-i nevoie sa fii nevasta la 16 ani, mai stai acasa. Dupa 18 ani, poate o sa aveti un copil si atunci chiar ca ai terminat-o cu libertatea.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Nu esti majora deci da, parintii tai decid pentru tine.
Lasand asta la o parte, te-ai gandit vreo secunda ca poate esti prea mica sa te muti cu el? Nu, normal ca nu te-ai gandit. Pentru ca esti naiva si crezi ca lumea e facuta din vata de zahar roz.

| Azµre a răspuns:

Ai o relație proastă cu părinții de aceea vrei să te și muți?

| Cristiann25 a răspuns:

Nu vrei dar asta nu inseamna ca nu pot.Traiesti intr-o lume paralela.La 16 ani sa te muti la iubit? Normal ca te pot lua parintii tai doar ei sunt tutorii legali, nu? Doamne ce gandire poti sa ai ma fetito.Cum sa te astepti sa mearga lucrurile bine in tara cu niste oameni ca tine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu faci cum vrei dar la 16 ani la care-i ai ar trebui totusi sa gandesti mai matur si eu am 16 si n-as face asa ceva...plus ca pana la urma nu se stie si poate ai sa vezi ca tot la parintii tai te vei intoarce si iti spun ca ast anul va fi cu capul sus

| En3Rgi a răspuns:

Te rog sa nu te gandesti la asta.Din start viata ta va fi distrusa.Plus ca baiatu o sa faca puscarie nu stiu cati ani si dupa o sa te certe si poate bata parintii tai...deci spune-mi ce e bun in asta?

| sebby27 a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asta? confused

| Arkhasas a răspuns:

Da.
Ai 16 ani, habar n-ai ce-ţi place în viaţă şi deja te muţi cu unul de 20 de ani care el abia acum ia piept cu viaţa?

| Miky1 a răspuns:

Legal,parintii tai pot lua masuri pentru ca esti minora; legal, te poti casatori la 16 ani impliniti.

| lauraroxi a răspuns:

Dar de ce vrei neaparat sa te muti? Nu te intlegi cu parintii? Cred ca ar trebui sa stai cu ei macar pana la 18 ani, atunci nu o sa mai fie nici o problema! Pana atunci daca va iubiti nimic nu va sta in cale!

| Edeline a răspuns:

1 Il poti baga la puscarie pentru corupere de minori.2 O sa iti distrugi relatia cu parintii 3 Mai tarziu vei regreta ai sa veziwinking 4Nici Brad Pitt nu merita sa iti sacrifici copilaria pentru el. 5 Nu esti constienta de responsabilitatile pe care le vei avea odata cu mutarea aceasta. 6 Vei fi ca o femeie maritata si nu cred ca iti va conveni. 7 Indiferent cat de bine sau nu te intelegi cu parintii, ramai acasawinking nicaieri nu e mai bine decat acasa 8 BAGA-TI MINTILE IN CAP SI NU FA PROSTIA ASTA 9 nu te imbata cu apa rece. daca ai impresia ca o sa iti fie mai bine te inseliwinkingdaca soarta ta va fi sa fi impreuna cu baiatul asta si sa va mutati impreuna, o sa va mutati ai sa vezi 10 NU lua decizii pripite! ai grija de tine!:*

| grab a răspuns (pentru Edeline):

Ti s-a sctricat ENTER-ul sau ai o tableta ieftina?

| Edeline a răspuns (pentru grab):

Nu,voiam sa scot in evidenta niste lucruri.si vezi-ti de treaba ta ca nu vorbeam cu tinewinking

| grab a răspuns (pentru Edeline):

Eu cred ca atata timp cat ceea ce scrii este intr-un loc public vorbesti cu toata lumea, deci pot sa raspund si sa imi si va de treaba mea in acelasi timp.
Cu placere!

Răspuns utilizator avertizat
| SpLatTionut a răspuns:

Da, politia ii poate face lui ceva; Da, parintii tai te pot lua cu forta; Mai baga`ti mintile in capwinking