| Mario837336 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare, la liceu sunt obligat să scriu lecțiile in clasa sau trebuie doar sa ma descurc la lucrare, indiferent daca am luat notite de la acel profesor sau de altundeva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat sa scrii lectiile la predare, important este sa fii atent si sa cauti sa intelegi.
Doar daca nu ai manual este bine sa notezi, macar ideile principale, formule, teoreme, etc, dupa caz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu ești obligat s faci ce zice profesorul.

| sabin89 a răspuns:

Recomandat este să iei notițe (nu să scrii cuvânt cu cuvânt) pentru motivul că îți întipărești mai bine ideile când și scrii, decât atunci când doar asculți. Și mai e un motiv. Dacă nu scrii, sunt șanse mari să deranjezi clasa în vreun fel, mișcându-te încoace și-ncolo sau vorbind cu vreun coleg, pentru că e greu să stai cuminte și nemișcat timp de o oră fără să faci nimic.