| CaLyStuu a întrebat:

Buna ziua!

Am o intrebare pentru voi. De mai bine de un an locuiesc in chirie si ma interesa sa imi fac mutatie pe adresa la care stau. Am vorbit cu proprietarii si ei sunt de acord cu mutatia, insa ar fi o mica problema, anume caci ei au credit ipotecar pe apartament si nu stiu daca au nevoie de acord de la banca. Am facut si un research pe internet despre asta, insa nu am gasit informatii utile.

Ati mai trecut prin asta? Stiti daca e nevoie de vreun acord al bancii sau se poate face mutatia fara probleme?

Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TudorRadu a răspuns:

Domiciliul este locul ales in care locuiesti si iti desfasori viata privata. Nu cred ca are relevanta daca locuiesti in chirie sau esti proprietar, iti poti muta domciliul din buletin independent de aceste aspecte. De asemenea, daca exista o ipoteca asupra imobilului, nu ai nevoie de acordul bancii, acesta este un raport fata de care esti tert, insa daca banca va executa si va urmari bunul ipotecat, ca regula, contractul tau de inchiriere se va desfiinta.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de nici un acord de la banca creditoare. Prin luarea in spatiu nu obtii nici un drept asupra apartamentului, mai mult decat iti ofera contractul de inchiriere, respectiv de a locui acolo si a folosi apartamentul pe durata contractului de inchiriere.