| crisv a întrebat:

am o mare dilema si sper sa ma puteti ajuta. In satul meu functioneaza de mai bine de 20 de ani o moara de uruiala de capacitate mare chiar intre casele noastre, la distante foarte mici. Pentru aceasta nu exista program de functionare, deci moara este pornita si dupa ora 22:00 daca acest lucru este solicitat de clienti. Problema cea mai mare este ca moturul acesteia produce un zgomot infernal. Am facut anumite sesizari la diverse institutii, insa deocamdata fara rezultate. In toti acesti 20 de ani, aceasta moara nu a detinut nicio autorizatie de functionare. La primele noastre sesizari s-au efectuat masuratori insa nu au fost corecte (au fost obligati sa izoleze incaperea si dupa aceasta au fost inregistrate valori mai mari decat inainte). Suntem 3 vecini uniti pentru inchiderea morii, insa mai sunt doi in apropiere care au semnat deja ca nu sunt deranjati de zgomot. Imi poate spune cineva daca exista o solutie pentru a reusi sa facem liniste si sa inchidem aceasta moara in conditiile in care ei au pile, cunostinte si relatii care il ajuta vizibil? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| unprietenaproape a răspuns:

Apelati la instanta, este cea mai buna solutie. Vb cu un avocat, nu cred ca onorariul lui este exagerat iar daca va uniti toti trei sunt sanse sa reusiti.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faceti o reclamatie la Garda de mediu din judetul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deranjarea ordinii si linistii publice.Primarul trebuie sa gaseasca o solutie. O casa daca nu primeste avize de la primarie si este construita in fata unei alteia mult prea aproape si ii ia lumina, sunt obligati sa o demoleze. vb cu un avocat, cerei parerea, poti apela la instanta.

| crisv explică (pentru anonim_4396):

Primarul nu vrea sa se implice, ba chiar incearca sa ne opreasca din motive inexistente. Am facut sesizari si toate institutiile ne-au trimis inapoi la primarie. De cand a fost construita nu a avut niciun aviz... nu a fost inregistrata nicaieri si nu se stia, practic, de existenta si functionarea ei.

| crisv explică (pentru unprietenaproape):

Si in cazul in care ei deja au facut un dosar pe care l-au pus la vedere tuturor clientilor magazinului (pentru ca proprietarii detin si un magazin langa moara) prin care suntin ca ne dau in judecata pentru calomnie, hartuire si multe altele (noi nefacand decat sa depunem reclamatii si plangeri la institutii, deci nu au existat certuri sau altercatii) si mergand prin sat si numindu-ne nenorociti si jignindu-ne in fata oricui vrea sa asculte, exista vreo posibilitate ca acuzatiile ce ni se aduc sa fie luate in serios in instanta desi nu sunt adevarate? mentionez ca nu am primit citatie pentru proces nici dupa doua saptamani. Daca acest dosar nu este inregistrat la judecatorie, poate fi folosit ca proba in proces? daunele morale prevazute clar in acest dosar sunt de 1000000 lei...

| unprietenaproape a răspuns (pentru crisv):

Pot aduce martori mincinosi, vecini din sat care sa spuna ca ii hartuiti. procesul va dura mult timp. Cel care pierde in instanta plateste cheltuielile de judecata. Aveti nevoie de un avocat bun. Poate ca nu au facut-o pentru ca se tem, stiu ca aveti dreptate iar daca veti dovedi asta...veti castiga. Puteti ajunge la o intelegere amiabila, sa existe o anumita zi si ora de care sa stiti iar ei sa respecte acel orar dar vor face asta doar daca vor fi obligati

| crisv explică (pentru unprietenaproape):

Li s-a mai impus sa functioneze, dupa izolare, cu usa inchisa si dupa un program de lucru insa nu au respectat intelegerea... acest lucru ne-a determinat sa mergem mai departe cu sesizarile, iar acum suntem amenintati prin intermediul vecinilor ca o sa ne ia casa, ca nu o sa avem bani sa platim cat vor cere ei si mai bine ne retragem. totusi, ei ne acuza pe noi de amenintari si calomnie cand e clar ca e invers. sper ca legea sa fie, pana la urma de partea noastra. Va multumesc mult!

| unprietenaproape a răspuns (pentru crisv):

Apelati la instanta, este cea mai buna solutie. Vb cu un avocat, nu cred ca onorariul lui este exagerat iar daca va uniti toti trei sunt sanse sa reusiti.

| crisv explică:

Am facut si la Garda de Mediu si la DSP insa nu am realizat decat o amanare a obtinerii autorizatiei de functionare (timp de o luna trebuia sa nu fie pornita moara). Directorii ne-au trimis la primarie, primarul ne trimite inapoi la institutii si niciunul nu vrea sa se implice in afararea drepturilor noastre. De curand s-au strans semnaturi din toata comuna de la cei care sustin ca au nevoie de moara si ni s-a spus ca asa va primi autorizatie. Insa noi, care suntem vis-a-vis de cladire nu suntem de acord si nu ni se pare normal sa fim deranjati de zgomot doar pentru ca le este foarte greu unor oameni de la mai bine de 10 km distanta sa se deplaseze la o alta moara (mai sunt cel putin 2 in toata comuna). Au vreo importanta aceste semnaturi? si exista o institutie mai importanta ca acestea doua care poate sa ia masurile de rigoare in cazul in care acestea nu actioneaza?