Întrebare recomandată | W00llvvee22 a întrebat:

Am o mica nelamurire/neintelegere cu proprietarii unui apartament pe care l-am inchiriat. L-am inchiriat de la data de 1 august iar pe data de 5 am venit sa stau in el. In apartament cand am mers acesta era mizerabil si plin de gandaci. L-am sunat pe proprietar sa il anunt iar acesta fiind beat mi-a spus ca rupem contractul. Cealalta zi m-a sunat si m-a intrebat ce facem, daca mai raman sau daca plec iar eu i-am spus ca plec si ca imi vreau banii inapoi, deoarece el stia de existenta gandacilor si totusi nu m-a anuntat cu nimic, ba din contra, mi-a adus cuvinte de lauda cum ar fi "fițoasă". Acesta m-a amenintat ca imi va lua jumatate de garantie iar eu nu am fost de acord si i-am spus sa imi opreasca bani pentru cele 6 zile inchiriate. A fost de acord dupa aceea sa imi ofere toti banii inapoi dar a trebuit sa il astept pana pe data de 18 sa revina in oras. Astazi l-am sunat si m-a anuntat ca eu inca sunt chiriasa si ca imi va da banii inapoi cand va veni alt chirias. Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat. Nu stiu ce sa fac sau unde sa ma duc. Acest domn nu a vrut sa facem contact oficial ci doar la mana. Iar acum ma santajeaza si imi pierde timpul dându-se victima

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune-i ca daca nu-ti restituie banii o sa-i faci reclamatie pentru evaziune fiscala, fiindca nu a inregistrat contractul de inchiriere la organul fiscal.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Asta isi risca libertatea pentru un impozit de doar 6% din chirie.

| Stincker3043 a răspuns:

Poti pur si simplu sa-l bagi la evaziune fiscala fiindca nu a intocmit niciun contract specific si bineinteles îl bagi mai mult sau mai putin si la înselaciune. Spune-i asta si daca in 24-48 ore nu iti da banii, du-te la politie