| AlexMaftei2001 a întrebat:

Angajatorul poate sa facă contract pe perioada nedeterminata din prima sau trebuie obligatoriu contract pe perioada determinata primele 3 luni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula contractele individuale de munca se incheie pe perioada nedeterminata de la inceput, probabil te gandesti la perioada de proba, aceasta poate fi de pana la 90 de zile pentru functii de executie si 120 de zile pentru functii de conducere.
Conform Codului muncii, citez:
"ART. 12
  (1) Contractul individual de muncă se încheie pe durată nedeterminată.
  (2) Prin excepţie, contractul individual de muncă se poate încheia şi pe durată determinată, în condiţiile expres prevăzute de lege."

| darrio2007 a răspuns:

Da, se poate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate.

| relian a răspuns:

Aia e gargara, e de forma, e un contract asa de forma, de ochii lumii, ceva gen pistol cu apa laughing

Ala de vrea te da afara cand i se scoala, gaseste el ceva motive, inventeaza unele daca chiar vrea, tu la fel pleci cand ti se scoala indiferent ce contract ai, fara sa patesti nimic.

Asa ca ce face angajatorul e ceva legal, chestii ramase de cand flocii laughing ori se continua cu proceduri vechi, dar care nu au nici o valoarea de fapt.
Asa ca te poate angaja fara perioada de proba sau cu perioada, depinde ce reguli au fiecare, reguli cum am spus is pistol cu apa, mai mult pe post de decor.
UNia folosesc sau se folosesc de regula aia sa faca magarii, adica ilegalitati.
Sa zic te angajeaza pe tine, are regula aia, la un mom dat apatre o fufa care da cu dosul la sef,. ala dupa 3 luni spune ca nu esti bun, apoi angajeaza pe aia, sa aiba si sefu ce lucra laughing sunt si asa ceva.

De regula cand te angajeaza ramai la aia, doar de aia te angajeaza, nu sa te dea afara dupa 3 luni.