| ackym1 a întrebat:

Am o problemă, Am încheiat un contract cu Orange dar agentul care a facut contractul a menționat în contract adresa de domiciliu gresită. A trecut o altă adresă nu cea din buletin. Se poate considera un contract nul sau abuziv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul nu este nici nul si nici abuziv, daca celelalte date personale din contract sunt corecte. Poti solicita modificarea adresei de domiciliu.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Abuziv sigur nu e.
Nulitatea poate fi invocata in instanta, dar codul civil stipuleaza exact cauzele pentru care un contract poate fi anulat, partial sau total. In general sunt nule doar clauzele care intra in conflict cu o lege si numai in situatia in care clauzele respective schimba esential raporturile contractuale se anuleaza intregul contract.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar de unde a scos ala adresa aia gresita? A deschis, la intamplare, cartea de telefon sau ceva? Probabil ca TU i-ai dat o adresa aiurea si el n-a mai verificat cu CI.

| ackym1 explică (pentru ardnaxur1961):

Eu am prezentat buletinul, Ei au menționat o altă adresă și nu ce din buletin probabil din neglijență nici garanția de la telefon îi gresită îi menționat seria și numele atei persoane.

| darrio2007 a răspuns:

Nu avea cum sa faca asta decat daca tu i-ai dat o alta adresa alta decat cea din buletin.

| Andreeush a răspuns:

O dată ce ai încheiat contractul cu ei nu mai au ce să facă, nu mai contează că au trecut adresa greșit.

| Alexuţ02 a răspuns:

Mai bine te duci la ei şi discuţi problema asta