| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu abonamentul de la telefon mobil. Suma restanta este putin peste 100RON, neglijand acest lucru, astazi am vazut de plata 800RON (diferenta fiind taxa de reziliere). Abonamentul mi l-au inchis iar nr. nu mai este disponibil. Cum ar trebui sa abordez problema pentru ca nu vreau sa platesc 800RON? Mi-ar convenii si varianta sa platesc abonamentul pana la sfarsitul anului (cand expira contractul), dar nu stiu daca se mai poate. Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema se poate rezolva numai tinand seama de prevederile contractuale, studiaza cu atentie contractul.
Totusi nu strica sa incerci o rezolvare amiabila, depunand la operator propunerea ta.
Succes!

| Arthur a răspuns:

Sfătuieştete cu un avocat şi nu neglija. Un caz asemănător în Iaşi s-a lăsat cu pierderea apartamentului. Tipul după un anunţ de plată de vreo şase milioane a fost lăsat în pace iar după vreo doi, trei ani a primit înştiinţarea că suma a ajuns la două sute de milioane iar apartamentul proprietate va fi scos la licitaţie. Cazul a fost prezentat pe Pro tv, iar omul era disperat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai un contract, citestel sigur gasesti acolo clauzele, sau stii ce du-te la un magazin, orange, sau pe ce retea esti si ei te vor la muri, cel mai bine asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Arthur / Sint basme si aiureli de presa. Indiferent ce scrie in contract, in instanta se ia de bun procentul LEGAL aplicat majorarilor nu ce-a scris unul sau altul, si nu se poate ajunge LEGAL la asa ceva!
Puteti incerca si varianta reconcilierii soldului dar ar trebui sa va ajute cineva pentru formularea cererii.
Prin reconcilere se urmareste stingerea datoriei pe cale amiabila intelegindu-va impreuna cu firma asupra sumei de achitat. ( Suma care sa va convina si dvs si lor!)
Aceasta metoda a functionat si la mine acum multi ani tot cu o firma de telefonie mobila la ale carei servicii am renuntat.

| AddaXD a răspuns:

Intreaba la locul de unde ai abonamentul (sediu vodafone, orange sau cosmote - in functie de reteaua in care esti)