| ZaKid a întrebat:

Buna ziua!
Am primit prin posta o adeverinta de la o firma (este vorba de ceva numit "Drepturi de proprietate intelectuala".
Care spune ca S-a retinut un impozit de 123 lei, CAS 103 lei si Somaj de 5 Lei.
Nu inteleg ce vrea sa spuna.
Este vorba de o persoana care a lucrat la aceasta firma, fara carte de munca dar a plecat fiind nemultumita de conditii si salariu.
Intrebarea este: Banii acestia ii datoreaza firmei sau firma ii datoreaza acesti bani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici una si nici alta. Din ce spui s-ar parea ca firma a datorat/datoreaza respectivului o suma reprezentand drepturi de proprietate intelectuala, la care s-au calculat, retinut si varsat impozitul si contributiile respective. Numai bine!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Este vorba de o adeverinta care atesta faptul ca persoanei i s-au retinut aceste sume dintr-o suma pe care a incasat-o deja.Adev reprezinta dovada achitarii catre stat a taxelor si foloseste, eventual, la fisc, in anumite cazuri.

| ZaKid explică:

Tu o sa ai report baiatule.happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru ZaKid):

Mie mi te-ai adresat?
Daca este asa atunci ai gresit de patru ori: la peste 64 de ani nu mai sunt de mult baiat, a doua cred ca ai vrut sa spui raport (report inseamna cu totul altceva), a treia nu vad motivul pentru care m-ai raporta si a patra ca o minima politete se impune. Zambesti de ce-ai spus?