| mircea22 a întrebat:

Am primit o înștiințare, că în luna septembrie a anului 2016 am parcat mașina neregulamentar. Înștiințarea am primit-o pe 29 mai,anul acesta. Specific că nu am primit nici un proces verbal de constatare a contravenției. In situația dată, ce pot face? Plătesc amenda, sau s-a prescris. Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Instiintarea nu constituie proces-verbal de contraventie, asa ca nu trebuie sa platesti nimic, daca n-ai primit anterior procesul-verbal.
Nu spui de unde ai primit instiintarea, banuiesc ca este vorba de executare silita. Da detalii si o sa-mi completez raspunsul.

| mircea22 explică (pentru Ioandelasal):

Buna ziua. Înștiințarea am primit-o de la primăria Satu mare, ADP, departamentul juridic. Și nu e executare silită

| Ioandelasal a răspuns (pentru mircea22):

Atunci chiar nu trebuie sa platesti nimic, aplicarea sanctiunii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data faptei, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART. 13.(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei."
De asemenea se prescrie executarea sanctiunii contraventionale, daca p.-v.c. nu a fost comunicat in termen de 2 luni de la data aplicarii sanctiunii, citez:
"ART. 14.(1)Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii."

| mircea22 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc foarte frumos pentru ajutor

| mircea22 explică (pentru Ioandelasal):

Mai departe ce mă sfătuiți să fac? Pot sa stau liniștit, s-au sa trimit pe mail articolul de lege respectiv? Cu stima și considerație, Mircea

| Ioandelasal a răspuns (pentru mircea22):

Poti alege una din cele 2 variante, parerea mea este sa nu bagi in seama.

6 răspunsuri:
| PuyaTimonel a răspuns:

Poti raporta ca ai primit doar acum...peste aproape 3 ani instintarea.