| Andrəi a întrebat:

Salut! Am fost legitimat in data de 25 10 2020, si neavand declaratie, mi s-a intocmit proces verbal, amenda mai pe scurt
La data de 4 12 2020 mi-a venit fizica amenda si procesul verbal, am platit jumatate fiind minor pe 7-8, 150 de lei din 300
Azi la 15 octombrie am primit instiintare de la anaf ca pot fi executat silit daca nu platesc 300 de lei,ma gandeam sa ma duc luni la taxe si impozite sa vad daca sunt pe p evidenta ceva, nu gasesc procesul verbal si chitanta de la reslectiva amenda, este vreo sansa sa nu mai platesc iar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai platit jumatate din amenda in termen de maximum 15 zile de la data primirii procesului verbal de contraventie.
Daca ai platit-o la timp si n-ai chitanta atunci poti merge unde ai platit-o si sa obtii o copie a actului de plata, cu care mergi la ANAF si dovedesti plata.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauat chitanta cu care ai platit amenda, ca altfel risti sa platesti 300 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bine ai venit in lumea oamenilor mari! Nici macar o poza nu ai facut si tu la chitanta? Din pacate, asta e de invatatura de minte...