| anonim_4396 a întrebat:

Am reusit sa construiesc casa la rosu insa acum.am o problema.am sapat santul pentru cablu de curent pe limita de propietate,iar acum vine un vecin si imi cere 2500 lei sustinand ca i am violat proprietatea.Aveti idee daca exista vreo baza legala care sa stabileasca acest tip de despagubire?
Va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca i-ai incalcat proprietatea trebuie sa-l despagubesti, se poate pe cale amiabila sau te poate da in judecata, in baza prevederilor Codului civil privind raspunderea delictuala, citez:
"ART.1.349.Rãspunderea delictualã
(1) Orice persoanã are îndatorirea sã respecte regulile de conduitã pe care legea sau obiceiul locului le impune şi sã nu aducã atingere, prin acţiunile ori inacţiunile sale, drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane.
(2) Cel care, având discernãmânt, încalcã aceastã îndatorire rãspunde de toate prejudiciile cauzate, fiind obligat sã le repare integral." Numai bine!

| raluk27 a răspuns:

Limite legale

Art. 612

Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

+ ceea ce a scris Ioandelasal

| Any_6603 a răspuns (pentru raluk27):

Multumesc raluk27..este destul de complicat pentru ca traim intr o tara care dupa parerea mea nu are legi decat pentru unii..am avut un acord verbal de la propietarul care detinea locul insa din motive neintelese de mine acum nu mai recunoaste ca ne-a dat acordul verbal ca putem sapa pe langa gardul lui. e destul de intortocheata povestea.

| axll a răspuns:

Raspunsul userului Ioandelasal este valabil doar daca ai sapat pe proprietatea vecinului tau. in caz contrar esti ok, nu ai facut nimic ilegal.