| Zinv a întrebat:

Salut.
De ce la PC, la placa de baza, scrie 2500 MB/S cand firmele din Romania au doar 950 MB/S.
Eu asa am gasit ca are Romania.
Sau exista firme de net, care prin cablu la PC sa dea peste 1000 MB/S?

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Mi-ai dat temelie rolling on the floor
Pai, bine, colegule, nu ai zis initial "la placa de baza scrie"?
Acuma vad ca scrie la placa de retea. E bine si-asa, noi sa fim sanatosi.
laughing
Acuma, sa-ti raspund la intrebarea initiala in aceasta noua lumina: nu conteaza ce conexiune iei la net, conteaza ce echipamente de retea ai in casa, conteaza faptul ca placa asta de retea va sti sa negocieze in toate vitezele alea si mai conteaza daca o folosesti "1 la 1", adica poti transfera la 2. 5Gbps intre doua sisteme cu acelasi tip de placa. Ori printr-un switch intermediar cu porturi de 10Gbps, dar care stie sa negocieze la 2. 5Gbps.
Le net iti pui cat poti, maximum posibil. Nu, nu exista pe piata retail aceste viteze.
Cred ca e case closed...

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firmele de cablu furnizeaza (deocamdata) viteza maxima de transfer de 1000Mb/s (Mrgabaud pe secunda), adica cca. 100MB/s (Megabaiti pe secunda).
Pe magistralele dintre servere, viteza este mult mai mare.

Placa ta de baza are viteza de transfer INTERN (pe BUS-uri) de 2500MB/s.
Viteza de conexiune (la calculatoare si alte echipamente personale) pe retele UTP este limitata la 1000Mb/s, adica 100MB/s.

| SharpEagle a răspuns (pentru Bula):

"Viteza de conexiune (la calculatoare si alte echipamente personale) pe retele UTP este limitata la 1000Mb/s, adica 100MB/s."
Calculul corect este 1000/8 = 125 MBps.
Un octet/byte are 8 biti.
E drept, e viteza teoretica. In practica ajungi pe la un 115-120Mbps, se mai adauga ceva overhead catre trebuie si el transportat. Plus calitatea cip-ului placii de retea, care nu poate sustine constant o asemenea viteza, in special cele comune, retail.

| Bula a răspuns (pentru SharpEagle):

Mai exact:
Un octet/byte are 8 + 1 biti
+1 este bit-ul de paritate.

| SharpEagle a răspuns (pentru Bula):

Nu, Bula, nu stiu de unde le scoti, dar n-ai taine.
Un octet are 8 biti, de aia se cheama... octet. Octo in latina inseamna opt.
Bitul de paritate va fi inclus in cadrul unui octet. Sau nu.

| Bula a răspuns (pentru SharpEagle):

Gresit!
Un octet are 8 biti.
La transmitere se trimite suplimentar si un bit de paritate, pentru verificare, care NU este inclus in octet.

| SharpEagle a răspuns (pentru Bula):

Gresit ce? Nu vezi ca repeti ce zic eu, dar asta dupa ce tot eu te corectez?
Acel bit de paritate este necesar in cazul in care se face error correction, flow control, d-astea.
Dar acel bit sta musai intr-un byte. Deci, este inclus in alt octet.
Again: un octet nu are 8+1 biti, ci 8 biti. Iar bitul de paritate este sau nu este necesar, depinzand de scopul comunicarii, al datelor.
Trust me, esti pe un teren pe care nu-l stapanesti deloc, dar incerci tot dinadinsul sa-ti dai cu parearea, sa arati ca te "pricepi" la toate.
Nu are rost sa marsezi aici, deja lucrurile merg in ridicol. Las-o acum asa, omul cat traieste invata.

| sierra1 a răspuns:

Tu compari prune cu pepeni - clock intern cu viteză de net

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

Nu e clock, e banda.
Clock e in hertz. Sau mega, giga hertz.
Deci, caise cu pepeni.

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

" SharpEagle: Calculul corect este 1000/8 = 125 MBps"

oooo, ce profund! rămâi acasă și nu mai deranja

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

Taci, ca te faci te ras. Pe bune, mergi pe burta.
Ramane cum am stabilit mai sus: 1 gigabit = 125 megabytes
https://www.gbmb.org/gbit-to-mb

Cat despre exemplul cu soseaua, e pueril si fara nici o legatura cu ceea ce citezi de la mine.

Again, nu va mai bagati in discutii la care stiti sigur ca sunteti pafaristi, doar asa, ca sa va dati importanta, sa adunati raspunsuri sau naiba stie ce aveti in cap...Induceti lumea in eroare, dati raspunsuri deamboulea, poluati o intrebare si rezultatul e doar zgomot.
Hai, sanatate!

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

Mai sapă - și-ți mai spuneam să pui mâna pe carte că nu-i o rușine să n-ai habar. Mai trist e când habar n-ai că nu știi

https://en.wikipedia.org/wiki/Byte

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

rolling on the floor
N-ai spus absolut nimic concret. N-ai pus nici un argument care sa contrazica ce am zis. Dar indraznesti (da, tocmai tu!) sa-mi spui mie sa mai sap si sa pun mana pe carte?!?!? Ce-i cu link-ul ala, ce vrei sa-mi arati? Nimic, iti spun eu. Arati doar ca nu stii cand sa te opresti.
Esti pe bune? laughing
Nu ti-a ajuns cat de evident a fost ca ai dat-o de gard?
Sau nu e tot tacamul daca nu te umpli si de fudulie?
Nu o sa-mi mai pierd timpul cu tine, esti o personalitate minunata, ferice cui te are!

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

"N-ai pus nici un argument care sa contrazica ce am zis."

să contrazic o prostie? E inutil - cum spuneam: e grav că habar n-ai că nu știi

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

Si care-i prostia (acu, ca tot te-am raportat)?
"Ascult"?!?
winking

| sierra1 a răspuns:

Comparație să pricepi (și tu și altii că fac confuzii grave gen: "Calculul corect este 1000/8 = 125 MBps"?! )

ai o șosea (MB) pe care ai putea să rulezi cu - să zicem - 300 km pe oră dar mașina ta (net provider) fuge cu doar 150 pe oră. Așadar, ai fi asigurat pe viitor

| NLS a răspuns:

Sunt 2.500mbps (2.5 gbps), mama lor!
adica 2.500/8 MB/s = 312, 5 MB/s

Cred ca nu e prima data cand ti-am spus asta.

La scara larga, sunt raspandite inca legaturile de 1. 000mbps (adica 125MB/s)
Dar exista si unii abonati mai norocosi, care au deja 2.500 mbps.
Nu exista in oferta peste tot, pentru ca nu le permite inca infrastructura.
Asta in Romania.
Japonezii de exemplu au mai mult.

Si cum placile de baza nu se produc exclusiv pentru Romania, poate intelegi acum de ce scrie 2. 5gbps pe ele, si pe unele chiar mai mult
Am vazut si placi de baza pentru utilizatori "obisnuiti" ce au placi de retea cu 10.000 mbps si cu 5.000 mbps.

In marile orase din Romania, DIGI a inceput deja sa introduca 10.000 mbps
(adica 10 gbps, sau 10.000/8 MB/s = 1.250 MB/s).

https://www.digi.ro/......ania-29465

Uite si practic: legatura de 10. 000mbps in Romania, in practica a prins ~8. 000mbps.
(Legatura maxima este de 10.000, nu e garantata permanent aceasta viteza; depinde de distanta dintre tine si serverul la care te conectezi, cat e de aglomerat, etc...)
https://www.youtube.com/watch?v=CYMkzNllDGE

| SharpEagle a răspuns (pentru NLS):

@NLS, ceea ce scrie acolo, la placa de baza, n-are legatura cu viteza interfetei de retea. Asta este esentialul discutiei si intrebarii initiatorului. Restul e cancan.

Poti sa ai o placa de baza cu un bus X si o placa de retea (chiar si onboard) cu un bus de 100Mbps sau 1Gbps.

In fapt, cred ca initiatorul a citit si mai apoi scris gresit. Acel 2500 MBps probabil ca e un bus pe care l-a vazut in dreptul unei interfete PCI sau ceva de genul. Si nici asa n-ar fi corect.
Ca la un bus ai latimea care e 32 sau 64, ai viteza sau ceasul, care se da in megahertzi (133, 266, 2500 etc) si latimea de banda care e in MBps, iar asta din urma, daca ar fi la valoare repsectiva, pai probabil ar fi de la un DDR antic sau ceva. Si oricum, ar trebui sa fie 2666 MB/s. La RAM mai sunt si MT/s, adica mega transfers per second, dar nu cred ca-i de acolo.

| Zinv explică (pentru SharpEagle):

Salut. Eu nu ma prea pricep la PC-uri de asta am pus aici intrebarea.
Eu vreau sa-mi iau niste componente pentru un PC si am ales placa de baza: https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/z590-gaming-x/
care are Placa retea integrata 10/100/1000/2500 Mbps.
Eu vreau sa stiu, daca merita sa dau mai multi bani acum pentru ca peste niste luni/ani sa avem 2500 Mbps in Romania, respectiv in Bucuresti pe cablu direct la PC din router.

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

In marile orase, incepand cu Bucuresti, incep deja sa bage 2.5 si 10 gbps

https://geeki.ro/fiberlink-10-si-2-5-de-la-digi-tot-ce-trebuie-sa-stii/

A fost putin intarziat datorita pandemiei, dar e in lucru, si cel tarziu pana la anul o sa aveti.

Daca merita sau nu, depinde de perioada pe care te gandesti sa pastrezi actuala configuratie.

Daca esti genul care schimba placa de baza la 2-3 ani, ai mai putea astepta pana la urmatoarea mutare, dar in 2 ani nu o sa avem placi de baza cu posibilitate de 10gbps care sa fie mai ieftine decat sunt acum.
(exista si acum astfel de placi, nu stiu in Romania daca au adus baietii, insa in Germania avem cateva).
Dimpotriva, datorita crizei de chipuri, si mai nou de materii prime, s-ar putea sa creasca pretul ingrijorator.

Daca planuiesti sa pastrezi placa de baza si procesorul 7-8 ani (eu l-am tinut ~10 ani pe al meu, de curand mi-am facut noul sistem), e o investitie buna spre foarte buna.

| SharpEagle a răspuns (pentru Zinv):

Mi-ai dat temelie rolling on the floor
Pai, bine, colegule, nu ai zis initial "la placa de baza scrie"?
Acuma vad ca scrie la placa de retea. E bine si-asa, noi sa fim sanatosi.
laughing
Acuma, sa-ti raspund la intrebarea initiala in aceasta noua lumina: nu conteaza ce conexiune iei la net, conteaza ce echipamente de retea ai in casa, conteaza faptul ca placa asta de retea va sti sa negocieze in toate vitezele alea si mai conteaza daca o folosesti "1 la 1", adica poti transfera la 2. 5Gbps intre doua sisteme cu acelasi tip de placa. Ori printr-un switch intermediar cu porturi de 10Gbps, dar care stie sa negocieze la 2. 5Gbps.
Le net iti pui cat poti, maximum posibil. Nu, nu exista pe piata retail aceste viteze.
Cred ca e case closed...

| Brizbriz a răspuns:

Pentru ca au inceput sa se depaseasca 1gbps
insa iti trebuie si switch, router si abonament
si da, gigi au scos 10gbps:
https://www.digi.ro/......ania-29465
nu il vad in oferta lor, dar asa se dau rotunzi

| Brizbriz a răspuns:

L-am gasit, aici:
https://www.digi.ro/servicii/internet/internet-fix/fiberlink-2-5g
https://www.digi.ro/servicii/internet/internet-fix/fiberlink-10g
nu vezi link-urile decat daca ai cont, cu adresa bagata intr-o arie care o sa fie acoperita (Bucuresti)... si oricum scrie precomanda, cu toate ca in articolul ala spuneau ca ii dau drumul in 2021

| SharpEagle a răspuns:

Aia este viteza de bus intern, nu viteza la net...
Adica latimea de de banda a magistralei din placa de baza.