| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plec din tara la o matusa. Ea sta in Madrid. Eu vreau sa plec dar singura si am 17 ani jumate. Stiu ca imi trebuie procura, doar ca nu stiu daca pot pleca neinsotita. Ma puteti ajuta. Ce acte imi trebuie ca sa pot pleca si cu ce? autocar sau avion?

2 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Buna!
Ai nevoie de o procura prin care parintii tai sunt de acord sa te lase sa pleci.
Cu avionul, poti pleca insotita de o stewardesa;)
Dar din cate stiu copiii care au intre 6-14 ani sunt considerati copii care au nevoie sa fie insotiti de o stewardesa. Uite ce am citit pe facebook acum 5 minute, o conversatie intre o minora de aceeasi varsta ca a ta si compania Blue Air.

Blue Air
@Klaws ClEo: Din punctul de vedere al Blue Air minorii neinsotiti pot calatori, platesc o taxa suplimentara de 50 Euro/ segment. Pentru actele necesare calatoriei trebuie sa verificati la Politia de Frontiera, www.politiadefrontiera.ro
about 2 months ago

Alina
Buna, Am 17 ani si vreau sa calatoresc din Spania in Romania in luna august. Parinti nu ma pot insoti si vreau sa stiu daca pot pleca singura, bineinteles cu o procura din partea lor in care sa mentioneze ca sunt insotita de compania Blue Air. Trebuie sa mai platesc ceva? Cum se procedeaza?
about 2 months ago

Blue Air
@Alina Oprea: Minorii neinsotiti sunt copiii intre 6-14 ani care calatoresc singuri. Din punctul nostru de vedere sunteti considerata adult. Nu trebuie sa platiti taxe suplimentare.
about 2 months ago

Alina
Deci de tot ce am nevoie este de-o procura din partea parintilor si cu compania dvs. pot pleca fara nici o problema, nu? Multumesc foarte mult pentru raspuns.
about 2 months ago

Blue Air
@Alina Oprea: Din punctul nostru de vedere aveti nevoie de act identitate si bilet avion. Pentru restul de acte, cum este procura, trebuie sa verificati la Politia de Frontiera: www.politiadefrontiera.ro

Sper ca ai inteles!
Vacanta placuta!