| radustoica09 a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu drepturile mele, fiind minor, am 16 ani. Am o problema cu parintii mei de ceva timp in sensul ca nu-mi ofera libertate aproape deloc... Acum un an era mai bine, dar acum mi-au facut un program de iesit 3 zile pe saptamana din curte in conditiile in care eu le-am cerut de fiecare data sa ma vad cu prietena mea, nu le-am cerut sa ies la terase, in cluburi sau mai stiu eu pe unde, toate iesirile mele sunt majoritare in parc sau pe la biblioteca si ceainarii. Ei spun ca nu-i ajut si ca incep sa le raspund, dar in ce sens "ajut", tatal meu detine o vulcanizare la care l-am m-ai ajutat, dar in ultima vreme n-am mai fost platit si oricum si cand eram platit eram mult mai prost decat un angajat deci faceam mai multe si cu timpul nu m-am mai dus pentru ca era o treaba murdara iar eu nu aveam niciun avantaj. Eu le-am cerut doar mai multa libertate pentru ca am 16 ani sj sunt destul de matur mental si sunt constient de ce e bine si ce nu e bine sa faci, dar ei vad ca nu-mi dau libertate si chiar mai rau vor sa ma desparta si de prietena mea in conditiile in care am mai spus doar cu ea ies si este o fata de nota 10, adica nu e vreo drogata sau vreo pitipoanca care are 10 iubiti pe luna. Intrebarea mea este: legal au voie sa-mi ia libertatea? Eu stiu ca parintii au drepturi asupra ta pana la 18 ani, dar stiu si ca au chiar mai multe obligatii. Am ce sa le fac cu legea? Si daca fug de acasa si ma duc la bunica mea care locuieste tot in oras au ce sa-mi faca? Si daca da cum as putea actiona legal? Multumesc foarte mult și ma scuzati de deranj dar simt ca nu mai pot trai cu ei

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii nu ti-au luat nici o libertate, doar se pare ca sunt mai stricti decat altii.
Codul civil prevede ca poti obtine capacitatea de exercitiu deplina (sa ai aceleasi drepturi si obligatii ca un major) si de la 16 ani, prin casatorie sau hotarare a instantei de tutela, citez:
"ART. 37. Noţiune
Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singurã acte juridice civile.
ART.38. Începutul capacitãţii de exerciţiu
(1)Capacitatea de exerciţiu deplinã începe la data când persoana devine majorã.
(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART.39. Situaţia minorului cãsãtorit
(1) Minorul dobândeşte, prin cãsãtorie, capacitatea deplinã de exerciţiu.
(2) În cazul în care cãsãtoria este anulatã, minorul care a fost de bunã-credinţã la încheierea cãsãtoriei pãstreazã capacitatea deplinã de exerciţiu.
ART. 40.Capacitatea de exerciţiu anticipatã
Pentru motive temeinice, instanţa de tutelã poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplinã de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi pãrinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie."
Poti pleca la bunica, fara a fugi, bineinteles daca aceasta te primeste si spui parintilor unde pleci, ca sa nu te dea disparut. In acest caz parintii pot solicita reintoarcerea la domiciliul lor printr-o actiune in judecata si vei fi obligat sa te reintorci doar daca instanta de judecata va hotari astfel.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"sunt destul de matur mental"?
zici?

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru suntserios):

Te cam stiu din raspunsurile pe care le dai, e cel mai bine daca inveti sa iti tii parerile pentru tine esti putin cam increzut

| suntserios a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Zici? Lasa ma sa ghicesc si tu esti mega matur la cei 15 ani ai tai nu?

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru suntserios):

Nu insinuez ca sunt matur nici emotional nici in orice alt fel. Dar nu trebuie sa fiu ca sa imi dau seama ca nici tu nu esti la cei 40 de ani ai tai? Indiferent cati ani ai. Cum poti sa iti dai seama ca baiatul care a a intrebat nu este matur? Pentru ca mie mi se parea foarte matur la 16 ani. Iti aduc aminte ca copii de 16 ani vor aduce solutii problemelor pe care oamenii ca tine nici nu au put sa le identifice. Trebuie sa inveti sa respecti oamenii din mediul online si mai ales oamenii din jurul tau. NU ESTI MAI BUN, TE CREZI DOAR

| suntserios a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Hai ma... ce spanac. Omul se plange ca nu mai are libertati si intreaba de drepturi si mutat de acasa ca nu il lasa mamica afara... si vrei sa il credem matur?

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt efectiv zeci de mii copii care stau in internate sau chirii pentru ca stau prea departe de liceu, daca el vrea sa se mute de ce nu? Si eu vreau sa ma mut. Tata munce la 17 ani, era pe picioarele lui. Am devenit noi mai prosti cumva de nu putem avea grija de noi insine? Daca nu se simte bine si nu mai vrea sa inghita rahaturile parintilor este perfect normal. Daca ar fi copilul meu si nu ar mai vrea sa locuiasca cu mine, la 16 ani il las sa plece unde vrea. In plus, baiatul a sous ca e harnic, poate sa mearga sa munceasca si sa faca rost de o chirie, mai merge cu un prieten si gata. Isi traieste adolescenta

| suntserios a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Acum m ai convins clar ca esti chiar imatur pentru varsta ta...
Nu ai idee ce inseamna la 16 ani cred ca iti platesti o chirie si sa faci si o scoala. Nici chilotii nu cred ca ii speli bine, iti zic eu.

Faptul ca parintii au grija de el si ii fac un program nu inseamna ca ii dau rahaturi sa inghita. Fix aici e lipsa de maturitate la el si aparent si la tine.

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru suntserios):

Sa inteleg ca nu prea cunosti lumea care te inconjuara. Am colegi de clasa care muncesc in weekenduri si uneori chair si dupa scoala, pe langa asta, am nenumarate cunostinte care stateau in chirii odata ajunsi la liceu. Parintii mei nu au grija de mine, le-am aratat de nenumarate ocazii ca pot sa imi fac singur de mancare (uneori chiar ma roaga pentru ca le place) pot sa fac curat, pot sa bag hainele la masina de spalat, pot merge la supermarket sa imi cumpar lucrurile necesare. In concluzie, TU pentru ca ai o varsta(presupun) te crezi matur, poate ca intelegi unele chestii pe care si un adolescent le intelege, dar nu te face inteligent, ai aratat foarte multa prostie in aceste comentarii, si in general pe aceasta platforma. Simplul fapt ca te certi cu mine dovedeste asta. Din pacate asa ceva nu se poate schimba odata ce ai ajuns la o varsta, de aceea am spus mai sus ca este cel mai bine daca nu iti exprimi parerile pe internet, nu sunt gandite, si daca sunt atunci esti mai inferior din punct de vedere intelectual de cat credeam...
Cand mai inaintezi in varsta sper sa te mai coci la minte pentru ca ai o gandire comunista si invechita

| suntserios a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Ai făcut rahatul praf ca lucrezi in weekend. Bravo tie. Discutam dupa ce te întreții singur si faci scoala minim 2-3luni