| nutzbreaker a întrebat:

Am nevoie sa stiu: un tata isi poate da fiica afara din casa in conditiile in care aceasta e minora, parintii sunt divortati iar fata e in custodia mamei, dar locuieste la tata?

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Pentru părinții divorțați, în cazul custodiei unice, domiciliul minorului este la părintele care a primit încredințarea minorilor prin hotărâre judecătorească definitivă, în cazul de mai sus- la mamă. Dacă domiciliul minorului nu a fost stabilit de instanţă la tată, acesta are dreptul (chiar dacă este inuman) să-şi trimită copilul la domiciliul mamei.

| nutzbreaker explică (pentru IMPERIA):

Dar daca aceasta e in strainatate?

| IMPERIA a răspuns (pentru nutzbreaker):

Servus @nutzbreaker! Nu e prea bine dacă mama a plecat în străinătate fără a stabili, pe cale legalăm, în grija cui rămâne minorul- poate fi interpretat ca abandon. În urma unei sesizări, autorităţile pot încredinţa minorul spre creştere şi educare tatălui sau altei persoane (în funcţie de conjunctură poate fi şi o rudă), dar mama din nefericire poate fi decăzută din drepturi.