| Elenaracea a întrebat:

Bună ziua, am și eu o nelămurire. Astăzi am fost la un interviu de angajare și mi s-a dat sa semnez ceva, după care mi s-a dat o lista cu chestiile pe care trebuie sa le fac, fisa medicala cazier etc, fata în fata mi s-a specificat ceva și în foi scrie cu totul altceva. Nu mi s-a acordat șansă să le citesc, fiind foarte multe. Dacă doar am semnat ceva, și nu mi am făcut niciun act, exista riscul sa ma cheme la munca sau sa pățesc ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si tu nu ai solicitat sa citesti ce ai semnat?
Nu asa trebuia sa procedezi, nu semnezi nimic inainte de a citi!
Si de unde stii ce scrie in foi, daca nu le-ai citit?
Si trebuia sa primesti si tu cate un exemplar din ce-ai semnat.
Asa fiind n-avem de unde sti ce ai semnat, probabil contractul individual de munca si chiar vreun angajament.
Riscul sa te cheme la munca? Tu nu de asta ai mers la interviu, ca sa te angajezi?
Daca n-ai definitivat angajarea inca se poate remedia situatia. Inainte a a merge mai departe solicita sa-ti fie date toate documentele ce le-ai semnat, le citesti si daca nu esti de acord spune-le ca nu mai doresti sa te angajezi si nu o sa patesti nimic.

| Marius22222222222 a răspuns:

Daca abandonezi nu te angajează și gata.nu se poate întâmpla altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un idiot bolnav psihic a șters răspunsurile mele la ora 19.43, le scriu din nou.

Ai scris - fata în fata mi s-a specificat ceva și în foi scrie cu totul altceva

Nu ai studii pentru ce ți s-a spus că vei face și vei fi angajată pe post inferior.

Adică unul cu 10 clase e angajat lucrător depozit și el lucrează casier unde ar trebui să fie angajat lucrător comercial cu 12 clase.

Cam așa e și la tine unde vrei să te angajezi.

Ca fapt divers - în magazin șefă de magazin trebuie să aibă studii superioare și salariu minim 4000 lei net.

Șefă de magazin e pusă una cu 10 clase care în acte e angajată manipulant marfă depozit și are salariu 2500 lei net.

Deci ai grijă ce te angajezi în acte și ce te vor pune să lucrezi.

| Elenaracea explică:

Și exista vreun risc dacă nu voi face fisa medicala si etc? Adică dacă abandonez și nu merg mai departe