| BCătălin91 a întrebat:

Buna ziua. Am si eu o nelamurire si sper ca cineva ma poate ajuta cu un sfat. Am fost astazi oprit pe strada de 2 persoane ce pretindeau a fi de la un Birou al criminalitatii din judet, pe motiv ca, ei cautau o persoana periculoasa semanand cu mine, ce se afla in orasul nostru. Dupa ce mi-am confirmat identitatea, persoanele respective au inceput sa imi para putin cam suspecte.

1. Nu avea nici macar un fel de uniforma, ci simple haine pe ei.

2. Tot aratau legitamitiile in fuga, ca si cum sa iti para ca sunt cine pretind a fi.

3. Dupa ce au sunat nu stiu unde sa verifice numele, adresa si CNP-ul. Au cerut si poze cu persoana respectiva. Adica sa inteleg ca ei au oprit persoane pe strada, dar pozele cu persoana cautata nici nu le aveau? Pai atunci pe baza la ce m-au oprit?

4. Cand am vrut sa vad si eu cum arata persoana respectiva, nu mi-au dat voie, cum ca nu am dreptul.

5. Odata "clarificata" situatia, ca m-au confundat, pur si simplu au disparat din zona.

Sincer ma gandeam sa iau legatura cu politia locala, sa vad daca persoanele respective sunt cine par a fi. Desi nu am retinut numele lor, sunt sigur ca sunt destule camere prin zona si ii pot vedea pe ele.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta nu erau cine pretindeau ca sunt, doar politia face ligitimari de astea, nu am auzit de politia criminalistica sa faca asa ceva nici nu stiu daca intra in domeniul lor de activitate sa opreasca oameni pe strada, ca o ard in civil da este adeverat dar cand cauta probe, cum e acum la afaceristul ala asasinat cu bomba in locurile pe unde a fost el sunt politisti criminalisti sub acoperire si cauta detalii, dar cum spuneam nu opresc oameni la intamplare pe strada.
Daca erai suspect trebuia sa te opreasca un echipaj de politie si probabil te invitau si la sectie.
Nu stiu ce au vrut cei doi sa faca, poate nu e nimic sau poate e ceva la mijloc.
E bine cred daca mergi la sectie de politie zonala si le prezinti ceea ce s-a intamplat.

| BCătălin91 explică (pentru Simpatic):

Ok din ce mi-au transmis cei de la Politia Romana, colegii lor de la investigatii criminale, aflati in misiuni pe teren, pot aparea in civil sa solicite legitimarea persoanelor suspecte, mai ales fiind vorba de persoana periculoase. Zic ei, ca au procedat corect, inclusiv la nearatarea imaginilor cu presupusa persoana cautata. Ma rog, bine ca am clarificat-o.

| Frank51 a răspuns:

Ce rost mai are?
Nu te-au atins
Nu te-au agresat
Nu ți-au vorbit urât
Mai lipsea să îți dea și 5 lei pentru timpul acordat laughing

| BCătălin91 explică (pentru Frank51):

Pai mi s-a parut suspecta faza cu pozele. happy

| Frank51 a răspuns (pentru BCătălin91):

Și tu îmi pari suspect sincer happy asta nu înseamnă că trebuie să anunț acest incident.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru BCătălin91):

"acum 3 ore | BCătălin91 explică (pentru Frank51):
Pai mi s-a parut suspecta faza cu pozele."

mie nu
1. in general au o descriere generala
2. daca nu esti mentalist, atunci putini retin cu adevarat o fata, asa ca, fiind vorba de un suspect, se reverifica cu poza la vedere

totusi, nu strica sa suni la 112 si sa spui ca uite, mi-au aratat o legitimatie de sofer de limuzina, si pretind ca sunt organe de ordine
CUM ADICA SOFER DE LIMUZINA?!?
pai nu stiu, poate era de tractorist, ca efectiv jumatate de secunda am vazut-o, atat timp mi-au aratat-o, deci pot sa fie si de la salubritate, din partea mea
in plus in tara asta NU e nimeni obligat de lege sa stie cum arata o legitimatie de ajutor de bagator in seama de organ al biroul al criminalitatii, de care eu personal nu am mai auzit pana acum, cu atat mai putin sa stiu cum arata o legitimatie care nu e falsa

| wildthing a răspuns:

In situatii de acest gen, eu zic ca e indicat sa suni in timp real la 112, sa le spui ca tocmai te-au oprit unii in haine civile pe strada, care iti arata niste legitimatii, despre care nu ai cum sa-ti dai seama daca sunt reale sau false, pentru ca nu ai mai vazut asa ceva pana acum, indivizi care iti cer sa te legitimezi. Cere-i persoanei care iti raspunde sa iti ofere indrumare cu privire la ceea ce trebuie sa faci.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Poate au fost d-astia cu 'prank-uri pentru YouTube' sau poate chiar erau ceva băieți 'cu ochi albaștri'