| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Am și eu o problema care nu știu cât de gravă este.
În vara anului trecut tătaia a făcut o construcție de încă 3 camere la casa in care trăiesc eu și părinții mei,și cu tătaia. Tataia este proprietarul la toată casa.
Tot în vara el a chemat o doamna pentru a înregistra acelor camere(nu știu exact denumirea, oricum probabil bănuiți ce vreau sa spun, gen acele 3 camere sa fie construite cu autorizație ceva de genu).
Atunci, tătaia i-a dat doamnei respective suma de 600 lei și toate actele case in original,urmând că peste o lună sa revină și să -si primească restul de banii, implicit noi actele.
După atâtea luni, tătaia a sunat-o si n--a mai răspuns.Este de negasit.
Acuma, vreau sa știu dacă ea poate face ceva cu acele acte, gen sa vândă casa saau ceva asemănător.Nu-mi e de cei 600lei. Oricum voi sesizată și poliția, dar mi-ar fi de ajutor un răspuns cat de cat orientativ.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuia sa obtina autorizatia de construire inainte de inceperea constructiei si dupa terminarea sa faca receptia si sa inscrie constructia in cartea funciara.
Pesemne persoana a fost chemata pentru a intocmi documentatia necesara intrarii in legalitate.
Daca persoana nu mai poate fi gasita este bine ca sa-i faceti plangere penala pentru inselaciune, banuiesc ca nu ati semnat un contract cu ea.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Ioandelasal):

O sa facem și plângere.Dar eu și cu tata nu prea am mai ținut cont până acum daca a mai venit doamna respectiva la tătaia sa continue procedura.Iar acum ne--am trezit... până la urmă facem actelor din nou la toată casa chiar daca costa enorm...dar, mă interesează în mod Express daca ea poate face ceva cu actele casei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Nu cred ca poate face ceva, nu sunt pe numele ei, dar voi trebuie sa aveti actele originale ale casei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tătatia? Tataia se spune nu tătaia.

| minrest a răspuns:

Faceti o plangere la politie, neaparat si foarte rapid.