| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Un amic a patit urmatorul lucru.
Acum 1 an i-a fost retinut permisul auto...a facut contestatie timp in care a lucrat in alt judet.
Ideea e ca a pierdut procesul si acum cand a fost oprit iar de politie a fost instiintat ca i s-a facut dosar penal pe ideea ca el conducea desi avea permisul suspendat.
Nu e nici o varianta prin care sa se anuleze acel dosar penal?
Omul chiar nu a stiut nimic ca pierduse procesul, avocatul promitandu-i ca-l va anunta de decursul procesului.
Sper ca am zis destul de ok.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o varianta, el este pe deplin vinovat ca nu s-a interesat de proces si nu a predat permisul imediat ce a pierdut procesul. Era foarte usor, nici macar nu trebuia sa se intereseze la avocat sau instanta, exista portalul instantelor de judecata pe care se posteaza toate procesele si stiind instanta si numarul dosarului putea afla foarte usor solutia.

| Fendt1050v a răspuns (pentru Ioandelasal):

O fi simplu daca cunosti procedurile...
Dar el ca cetatean ce nu a avut legatura cu treburile astea de unde sa stie mersul procedurilor...
Asa e simplu sa acuzam in necunostiinta de cauza dar onul chiar nu a stiut ce si cunm

| suntserios a răspuns (pentru Fendt1050v):

Pai e simplu sa acuzam. Cand știi ca ai un proces pe rol te interesezi, mai ales ca urmarile sunt de domeniul infracțiunii. Adica serios... Nu ai nevoie de cunostinte de drept, mai ales ca el a facut contestația.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Pai nu e vina avocatului ca el nu a urmarit finalizarea procesului.
Telefoanele functioneaza din judet in judet.
Iar decizia tribunalului vine acasa la reclamat/parat etc. Nu exista nici o scuza ca nu a urmarit procesul.
Si nu e nici o scapare daca esti prins la volan fara permis. Legea e clara: dosar penal.