| lcn23 a întrebat:

Am si eu o problema legata de un PFA. Am colaborat cu o firma in sistem PFA mi-am platit impozitul catre fisc in 2009, insa in 2010 nu am platit si nu am mai depus nicio declaratie. As dori sa imi fac un ONG si din cate stiu am nevoie de un Caier Fiscal. Daca eu sunt dator la fisc credeti ca voi putea sa imi fac acest ONG. Nu stiu exact ce imi vor scrie ei pe acest cazier. Daca ma poate ajuta cineva ii sunt recunoscator.
Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara si nu inteleg exact, fac doar o ipoteza ca tu esti PFA si ai lucrat pentru o firma, inclusiv in anul 2010, dar nu ai mai declarat venitul obtinut din acea colaborare si nu ai platit impozitul. Macar contributiile la fonduri le-ai platit? Daca ai nevoie de un cazier fiscal curat(fara datorii la bugetul de stat ori local) va trebui sa declari venitul obtinut pana in prezent si sa platesti impozitul pe venit, astfel o sa-ti fie trecut in el impozitul pe venit restant. ONG nu este o forma juridica, asa ca va trebui sa-ti alegi una, respectiv asociatie ori fundatie, conform OG nr. 26/2000, cu modificarile ulterioare si nu-mi amintesc ca la infiintarea unei asociatii ori fundatii sa se ceara cazierul fiscal al persoanelor care le constituie. Numai bine!

| ioana1704 a răspuns:

Mare minune ca nu a venit fiscul peste tine! De obicei trimit somatii de plata, se calculeaza penalizari etc. Nu ai contabil la firma sa-ti faca calcule? PArerea mea sa te consulti cu un coontabil bun, cat ai de dat penalitati pentru neplata etc.

| SheCanFlyy a răspuns:

Datoriile nu sunt mentionate in cazierul fiscal vei plati doar o amenda la fisc si poti deschide cate ong vrei atat