| A1l3e0x7i9a a întrebat:

Am și eu o problemă și sper să mă ajutați. Acum aproximativ o săptămână cățeaua bunicilor mei (o corcitură mică ce alerga pe toate coastele după vulpi și lătra la tot) a dispărut de acasă (țin să precizez că ei locuiesc în fundul unui sat aproape pustiu). Totată săptămâna au căutat-o dar spre dezamăgirea întregii famili nu a mai fost găstiă. Până în această dimineață. Bunicul meu se ducea să lege câinele cel mare (un fel de ciobănesc cred), Toto. Toto era foarte apropiat de cățelușă lăsând-o să doarmă în cușca lui le timp de ploaie (el stătea afară), mergeau oriunde împreună pe timp de noapte (deoarece lui Toto doar atunci îi dădeam drumul, fiind un câine mare și riscând să sperie vecini ziua) iar ziua se jucau împreună orinde era unul era și celălalt. De când a dispărut cățelușa Toto urla în fiecare noapte după ea, în această dimineață când bunicul meu la găsit Toto era lângă un gard, a dat să vină spre el apoi sa întors. Acolo lângă gard (gard ce se afla între curtea noastră și cea a vecinului cu care nu prea ne înțelegem, gard de lângă care bunicul luase niște lemne chiar ieri, chiar din acel loc) era cadavrul cățelușei. Nu se putea să fi fost aruncat din altă parte decât din curtea vecinului, de asemenea avea niște urme pe blană care indicau clar că fusese târâtă. Noi bănuim că a fost otrăvită de vecin (care a mai făcut asta o dată). Înrebarea mea estd dacă putem să mergem undeva cu cadavrul să se dovedească că a fost întradevăr ucisă. Dacă da, unde? Știam că există o lege contra oamenilor de acest gen, în ce constă ea? Mulțumesc anticipat (scuze de categorie, nu știu exact unde se potrevește asta).

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti depune o plangere penala la politie. Analiza pentru otrava se poate face la un laborator medico-legal.
Citeste si aici:
http://www.protectiaanimalelor.ro/caini/procedura_reclamare_cruzimi.html