| K9pInKuTzZaThA a întrebat:

Buna Ziua! Am si eu o problema.Sunt sofer de categoria b, in urma cu cateva zile, am avut un accident. Ma aflam, pe drum european, in afara localitati, in jurul orelor 22:00, m-am trezit cu o persoana de sex feminin in fata, am franat, dar degeaba, am lovit-o si victima a decedat pe loc. Avand o varsta de 83 de ani.Am oprit si m-am pierdut, mentionez ca eram si cu copiii mei in masina care s-au speriat foarte tare si am mutat masina din loc, circa 6-7 metri mai in fata si in afara parti carosabile [ intentia a fost in acel moment, sa nu mai vada copiii si sa fac loc ambulantei]. Nu am realizat pe moment ca nu este permis mutarea masinii, pana in momentul venirii echipajelor de politie...Intrebarea este: Ce pot sa patesc pentru ca am mutat masina din loc? [ la fata locului au sosit procuratura, politia... M-i s-au recoltat analize. Alcolemie 0, 00, am facut verificarea tehnica a masinii, nu au fost probleme! Nu mi s-a ridicat permisul ] Va multumesc anticipat si astept un raspuns urgent! FUNDA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In OUG 195/2002, art.89, alin.2 este prevazuta ca infractiune fapta de a modifica starea locului sau de a sterge urmele accidentului de circulatie din care a rezultat uciderea unei persoane, fara acordul echipei ce face cercetarea la fata locului. Daca situatia este cea prezentata de tine nu cred ca se va retine aceasta infractiune. Cred ca vei fi cercetata si trimisa in judecata doar pentru ucidere din culpa(art.178 alin.2 Cod penal), daca se va considera ca esti vinovata de producerea accidentului.

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pe drum european si mai ales in afara localitatii n-am intilnit treceri de pietoni.Stai linistita pentru ca sint atitea sinucideri si atitea babe consumatoare de trotil fermentat de doua ori si pentru ce ne-am asuma responsabilitatea fiecarui viciu sau nebuneala?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca nu era nicio trecere de pietoni, semafor sau ceva iar tu aveai viteza legala, faptul ca ai mutat masina din loc e cea mai mica problema a ta.
@JohnnyBi, nu te supara, cu ce parte a corpului judeci? Sa depuna plangere ca ce? Ca s-a aruncat baba in fata masinii? Ca atunci cand traverseaza, nu numai ca nu traverseaza prin locuri marcate, dar multi se asigura din partea stanga, dar din dreapta rareori.

| JohnnyBi a răspuns:

Ai omorat o persoana si inca ai permis? ma mir. daca depun plangere rudele femeii o sa fii acuzat de omor din culpa si mutarea aia a masinii o sa fie chiar ultima ta grija.

| K9pInKuTzZaThA explică:

Mentionez ca nu am avut viteza peste limita admisa, referitor la ceea ce a spus mihaioanca, aveam limita 100/h, iar eu aveam viteza 85-86/h

| Paprik a răspuns:

Inchisoare straight face. Incearca sa explici politiei.
Mult noroc!

| Jeyrey a răspuns:

Dupa parerea mea daca politia isi face datoria nimic doar pentru asta. Explica-le si poate vor intelege. Explica si ca nu ai avut nici o vina ( in cazul in care te-ai trezit cu ea in fata). Grav este daca fugi de la locul accidentului. Explica ca te-ai dat la o parte pentru ambulanta si pentru copii, ar trebui sa inteleaga.

| mihaioanca a răspuns:

Pentru JohnnyBi, comentariul este inutil. In primul rand, uciderea din culpa nu face parte dintre infractiunile pentru care punerea in miscare a actiunii prealabile se face la plangere prealabila. Unde sa depuna plangere rudele victimei? Cand e vorba de uciderea unei persoane, cercetarile pornesc din oficiu. Plangerea se face intotdeauna de partea vatamata, in acest exemplu nefiind cazul.
In al doilea rand, oricum aici nu vorbim de vreo infractiune. Daca intr-adevar era in afara localitatii nu existau treceri de pietoni, deci a fost neglijenta batranei. Probleme pot aparea doar cu aceasta schimbare a pozitiei masinii si doar daca se dovedeste ca viteza cu care circula autovehicului era peste cea legala pe portiunea respectiva de drum.