| FlorinBlondu a întrebat:

am si eu un caz mai special, am 18 ani si as vrea sa stiu urmatoarele lucruri
In trecut am primit o amenda pe o tema penibila, la scurt timp am platit-o, dupa cateva luni (5) am primit o citatie sa ma prezint la curtea judecatoreasca ca sa ridic un plic.
Cazul a fost inchis (presupun) deoarece eu am platit amenda + taxa judiciara, apoi am primit inca o citatie dupa ceva timp,(am mentionat mai sus). Ce ar putea fi in acel plic, caci ceea ce am facut eu nu este chiar rau si am intrebat multi oamenii ca nu se sanctioneaza rau, adica in cel mai rau caz doar platesc amenda.Nu exista cercetari penale sau alte chestii ce mi-ar putea dauna pe viitor.Este doar o simpla amenda, si eram curios ce ar putea fi

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde vrei sa stim noi ce ar fi in plic?
Tu de ce nu te-ai uitat?
Uita-te ce este si revino si o sa-ti pot da un raspuns concret.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea sa nu se stie ca ai platit amenda. Tu trebuia sa demonstrezi politiei ca ai platit amenda. Cauta chitanta si procesul verbal, fa 2 copii dupa fiecare si mergi cu ele la politie si judecatorie.

| express11 a răspuns:

Amenda a fost penala daca ai platit si taxa judiciara.trebuie sa te duci cu chitanta amenzii platite.