Întrebare recomandată | csa a întrebat:

Am un apartament cumparat in rate pe firma. Acesta l-am inchiriat, cu un contract pe 12 luni. Rata la banca va intra in categoria cheltuielilor deductibile integral?
Mentionez ca apartamentul nu deserveste sediul firmei, ci pur si simplu locuinta chiriasului.
Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost cumparat pe firma va intra pe cheltuielile firmei numai daca a fost folosit pentru obtinerea de venituri, conform Codului fiscal, citez:
"ART.21.(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare."

| SilviaStefan a răspuns:

Da, daca e cumparat pe firma sunt cheltuieli deductibile