| Cosmina1102 a întrebat:

Am 14 ani, iar parintii mei s-au despartit cand aveam 5 ani,iar eu am ramas cu mama,iar tatal meu treuia sa-mi plateasca pensie alimentara, dar nu a facut-o. Nu am vazut nici 1 leu de 8 ani. As obtine ceva daca l-as da in judecata? Multumesc mult.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal a fost obligat, prin hotararea de divort sau hotarare separata la plata pensiei de intretinere si nu a platit-o timp de 3 luni mama ta trebuia sa depuna plangere penala pentru abandon de familie.
Depuneti acum plangerea penala, la Politie sau Parchet, nu trebuie sa-l dati in judecata.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In completare la ce ti-am spus in primul raspuns:
Sigur ca poti obtine pensie alimentara, inclusiv pe 3 ani anteriori depunerii plangerii penale, bineinteles daca, asa cum am spus, a fost obligat la aceasta prin hotarare judecatoresca.
Daca n-a fost obligat va trebui sa depuneti, tu si mama ta, o cerere la judecatorie, pentru obtinerea pensiei alimentare si se poate obtine numai de la data cererii.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Dar nu tu.Mama.Tu esti minora.A fost greseala ei ca nu a cerut asta in instanta.La divort.Sau nu sunt divortati nici acum?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Cosmina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AnimatedSignature a răspuns:

Nu cred că poți a-l mai da în judecată cât timp au trecut 3+ ani.
Așa știam.