| claudia2222 a întrebat:

Buna ziua ..am o fetita de 2 ani si este trecuta doar pe numele meu. Tatal nu a vazut-eu niciodata si este plecat in franta..Eu m-am hotarat sa il dau in judecata ca sa plateasca pensie alimentara fetitei.Se mai poate si acum chiar daca fata are 2 anisori?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate, doar ca va tatal va fi obligat la intretinere doar de la data introducerii cererii de chemare in judecata.
Daca fetita nu a fost recunoscuta de tata si acesta nu figureaza ca tata in certificatul de nastere va trebui, prin aceeasi cerere, sa solicitati stabilirea paternitatii fata de el, altfel nu poate fi obligat la intretinere.
Te sfatuiesc sa te adresezi unui avocat, acesta va sti cum sa formuleze cerere, in functie de situatia de fapt si probele necesare.

| claudia2222 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspuns! Am inteles ca se poate si de comun acord.ar trebui sa discut cu el prima data sa vad daca e de acord sa ne intelegem la o suma sau prrin judecata cu avocat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru claudia2222):

Da, se poate si prin acord, cel mai bine este sa-l faceti la un notar.

| raluk27 a răspuns:

Nu ai cum sa faci un asemenea acord la notar, pentru ca pensia alimentara o stabileste numai instanta.
La notar se poate stabili programul de vizita, modul de păstrare a legaturilor personale cu minorul si faptul ca tatăl va trebui sa execute IN NATURA obligatia de crestere, educație si intretinere. Mai exact, prin acordul notarial tatal va fi obligat doar sa cumpere efectiv chestii pentru copil (hainute, încălțăminte, rechizite etc), nu sa iti dea tie o suma lunar.