| MISLO a întrebat:

Buna ziua, am un moped piaggio ciao MIX si nu am acte. Nici un fel de acte pe el. Cum fac rost de acte? Sau cum il înscriu în circulație fara acte?
Daca imi cumpar un alt moped înmatriculat, tot piaggio ciao MIX. Si pun plăcuta pe celălalt moped. Pot circula cu el? Ms ms

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si cum ai obtinut mopedul fara nici un act?
Sunt 2 ipoteze ilegale: l-ai furat sau ti-ai insusit ilegal un bun gasit.
In alte ipoteze legale ar trebui sa ai macar un act de la fostul proprietar, cum ar fi actul de vanzare-cumparare, donatie etc si in aceste ipoteze l-ai putea inregistra la primarie (mopedele nu se inmatriculeaza ci se inregistreaza la primaria localitatii de domiciliu sau resedinta), dupa ce ai obtine cartea de identitate de la RAR, ai face ITP si asigurare RCA si ar fi luat in evidenta pentru impozit la compartimentul de impozite si taxe.

| MISLO explică (pentru Ioandelasal):

Nu l-am furat. E primit de la cineva

| Ioandelasal a răspuns (pentru MISLO):

Atunci incheie un act cu respectivul, fie contract de vanzare-cumparare fie de donatie.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am găsit o motoretă electronică data la gunoi in Franța
Am luat-o m-am uitat la ea si am văzut ca are 4 acumulatorii umflați defecți de UPS de 12v 7Ah.
Ași fi dorit să mi-o însușesc îi puneam aculumatori de laptop ar fi mers imoecabil.
Dar m-am gândit ce explicație pot eu să dau la poliția din Germania că doream să trec si să o folosesc în Germania
Asa pentru că nu am avut nici cea mai mică idee ce aș putea să spun despre ea.
Am pus-o înapoi în containerul cu moloz si alte lucruri care au rezultat in urma curățeniei de la o construcție.
Îmi oare rau si azi că nu am luat-o.
Dar ce explicație dai dacă ai luat-o de la gunoi?

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu ai acte pe el, atunci poti vinde pe piese sau la fier vechi.

| MISLO explică:

L-am primit de la o prietena din Italia. I-auzi Hoțule laughing