| GeorgeBranza a întrebat:

Buna ziua, am un prieten care s-a mutat de curand cu chirie intr-o garsoniera si a incheiat contractul pe numele lui. Singura problema e ca nu a citit contractul inainte si nu ii convin conditiile. Voiam sa stiu daca e legal (el avand 17 ani), sa inchirieze o garsoniera.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal daca nu a semnat si un parinte pe langa el, contractul este lovit de nulitate relativa, pentru lipsa capacitatii de exercitiu depline si poate fi anulat.

| GeorgeBranza explică (pentru Ioandelasal):

Pai si ce masuri trebuie sa ia pentru a anula contractul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GeorgeBranza):

Poate incerca pe cale amiabila si daca proprietarul nu este de acord prin instanta de judecata.

| mi25 a răspuns:

E randul parintilor sa intervina si daca nu se rezolva pe cale amiabila, tot ei trebuie sa actioneze in instanta. Daca nu vor parintii, trebuie sa intervina protectia copilului.