| anonim_4396 a întrebat:

am un vecin care a fost dincolo si a furat cupru prin Belgia, au fost arestati baietii cu care operau si el a fugit in Romania doar ca zilelea astea l-au luat si pe el politia din Romania si l-au dus acolo, mama lui este disperata numai stie ce sa faca, ce pedeapsa poate primi dincolo? poate sa aiba cazier/dosar penal? va rog nu va bagati aiurea daca nu cunoastesti si sa veniti cu tot felul de comentarii/masa e disperata

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In orice tara furtul este infractiune si se pedepseste cam la fel. Pedeapsa depinde si de valoarea cuprului furat si de unde a fost furat, respectiv au fost deseuri sau au distrus instalatii, in ultima ipoteza a savarsit si infractiunea de distrugere. De asemenea se poate retine si asocierea in vederea savarsirii de infractiuni.
Sigur ca este dosar penal si, aproape sigur, va fi condamnat la inchisoare. Nu cunosc Codul penal belgian dar cred ca va primi cca 2-3 ani, poate chiar mai mult, depinde daca se retin toate trei infractiunile amintite.

| fulgerul a răspuns:

Furtul este infractiune! Ai comis-o, platesti! Faptul ca va face puscarie in Belgia, este un bonus! E usor sa faci judecati de valori.In Belgia nu cred ca a furat vreun alambic de tuica.Sa dus direct pe calea ferata! SIGURANTA CIRCULATIEI, este agravanta! Si masa de ce se tanguie? Nu stie ce a crescut? Are noroc ca a comis-o in Belgia, astia fiind mai toleranti. Dacaera in America, era acuzat de terorism si nu mai vedea lumina zilei.Munciti ma corect pe unde ajugeti, nu cu ochii dupa furat! I-asi da vreo 20 de ani, sa-i treaca cheful de furat!