| krysty199 a întrebat:

Salutare Vreau sa stiu ce-i ala cazier. Stiu ca are ceva legatura cu politi. De exemplu daca am furat ceva si nu mi s-a facut plangere penala sau dosar penal apare in cazier sau in evidenta politiei? Multumesc

Răspuns Câştigător
| GinoLANETTI a răspuns:

Cazierul este un act.
În cazierul judiciar se înscriu date privind:

pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
extrădarea.

| krysty199 explică (pentru GinoLANETTI):

Deci daca n am dosar penal sau plangere penala desi "am furat ceva" nu va aparea acolo?

| GinoLANETTI a răspuns (pentru krysty199):

Daca nu ai fost chemat la politie pentru a da declaratie si nu ai fost gasit vinovat sau cineva nu a depus plangere nu apare nimic in cazier.

| krysty199 explică (pentru GinoLANETTI):

Ok multumesc

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce cazier, cel judiciar e cel care tine evidenta tuturor condamnarilor penale.

| krysty199 explică (pentru suntserios):

Pai cel care iti cere la scoala de soferi