| Roxana_Cret_1993 a întrebat:

Am vândut un telefon cu o anumită suma de bani, cică telefonul era fake, eu l-am primit la rândul meu. Apoi tipul m-a dat la poliție si drept urmare am fost sunată sa ma prezint la secție pe motiv de înșelăciune. Încă nu am mers. Vreau sa stiu daca o sa trebuiască sa returnez banii sau pot sa neg si sa zic ca eu i l-am vândut original. Sincer nu stiu daca era original sau fake... Aștept un răspuns, despre cum pot proceda, va rog...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa te prezinti la politie si sa restitui suma primita.
Cumparatorul ti-a facut plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| Violleta2022 a răspuns:

Neprezentarea la politie in caz de inselaciune, falsificare, care poate duce la amenzi mari sau puscarie, daca continui sa refuzi sa mergi acolo.
Cazul este sub investigatie, asa ca, atat tu, cat si cel de unde l-ai cumparat veti fi investigati si da, va trebui sa platiti banii inapoi, chiar si cheltuielile de judecata, pentru ca esti implicata intr-un caz de vanzare a unui telefon fals, nu original.

| Roxana_Cret_1993 explică:

Da, dar el nu are cum dovedi ca mi a dat acea suma de bani. Nu are bon, noi am vorbit pe Facebook, apoi ne am întâlnit, i am dat telefonul si mi a dat banii. Plus ca au trecut 6 luni de atunci si abia acum mi a făcut plângere...

| KodrutZ a răspuns (pentru Roxana_Cret_1993):

Ati vorbit pe FB, deci are cum dovedi.