| patrik986 a întrebat:

Verisoarea mea are o problemă, a cumparat blugi de pe Facebook de la o tipă care au costat o anumită sumă de bani si ea i-a trimis banii într-un plic (ar fi putut sa îi trimită prin mandat dar in fine) si tipa respectiva a primit plicul dar erau toți banii în plic si acum tipa o acuză de înșelăciune și merge la poliție cică. Verișoara mea i-a explicat că a pus toți banii în plic si etc etc. Acum tipa respectivă o amenință ca dacă nu primeste banii merge la poliție.Ce se poate face? De unde poate sa stie verisoarea mea ca nu o fură ea? Adica ar fi putut ea ușor să zică ca nu a primit toti banii când colo ia primit.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii nu se pun în plic.
Banii nu se trimit în plic la persoane necunoscute.
Ea nu poate demonstra la poliție că a trimis banii.
Dacă tipa merge la poliție începe o dandana.
Ca să nu inceapă, verișoara să mai trimită banii o dată prin poștă.
Așa se învață lecția.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este a verisoarei tale.
Este interzisa trimiterea banilor in scrisori sau colete, nimeni nu raspunde de continutul lor.
In acest caz, expeditorul este de vina, n-are decat sa trimita banii DIN NOU, prin mandat postal!

| darrio2007 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Aia nu poate dovedi ca i-a trimis mai putin iar verisoara ta nu poate dovedi ca a trimis suma corecta. Profita de naivitatea ei, că putea trimite prin mandat postal. Prostie de ambele parti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa zic, o sa se contrazica una pe alta la nesfârșit ca nimeni nu poate dovedi. Și asa ii trebuie verișoarei tale. Cine spanac trimite bani în plic în anul 2019, serios...

| sierra1 a răspuns:

E cuvântul uneia împotriva cuvântului celeilalte. Nici una nu poate demonstra nimic. Va rămâne așa cum e!

| Iote a răspuns:

Cum "prin plic"? Prin Posta dar in plic, sau printr-o persoana fizica?
Daca i-a trimis prin cineva, vezi daca nu a furat acea persoana. Dar daca i-a trimis prin Posta, problema e intre ele doua. Vara ta nu poate dovedi ca a fost corecta. Politia nu o va crede, tocmai pentru ca i-a pus in plic, in loc sa foloseasca mandatul postal. E destul de suspecta treaba.

| patrik986 explică (pentru Iote):

A trimis banii prin poștă printr-un plic. I-am zis si eu de ce nu ia trimis prin mandat poștal dar mna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

și nici nu trebuie să o creadă nimeni, se pleacă de la prezumția de nevinovăție până la probă contrarie, nicidecum invers.

| ziftode a răspuns:

Daca blugii au venit, si exista dovezi la posta/curier ca au fost trimisi, atunci vanzatoarea are dovezi de transport, insa atentie, daca coletul era inchis si nu se vedea in el, atunci valoarea e NUMAI cuvantul ei, chiar daca a pus o valoare corecta a continutului (formularul de transport trebuie completat cu respectiva, valoare)

asa ca politia o sa se bazeze pe cuvantul TAU ca ai primit coletul

din pacate (te-ai grabit cu funda tongue )... ar fi mai bine sa o lase pe aia sa se duca la politie, sau sa dea o declaratie scrisa oarecare pentru banii pe care sustine ca ia primit, si abia dupa aia sa ii platesti diferenta (daca se duce la politie o sa declare ca a primit atat si trebuia atat), dupa care te duci si tu la politie, iti ceri scuze ca s-a ajuns la politie, asa ca depui o declaratie cum, ca i-ai trimis toti banii, insa adaugi ca esti de acord sa platesti diferenta, si scrii mare pe declaratie cu caps si litere de tipar:

SUNT DE ACORD SA PLATESC DIFERENTA SOLICITATA PENTRU CA AM FOST PROASTA, AM AVUT INCREDERE SI AM TRIMIS BANII IN PLIC, DECI NU AM NICI O DOVADA DE PLATA

dupa care ii trimiti banii (NUMAI diferenta) prin mandat si apoi te duci cu mandatul la politie si depui copie la dosar

politistii or sa incheie dupa aia dosarul, pentru ca aia nu mai are nimic de imputat

apoi ii faci o pagina de web (incearca wix.com) in care descrii situatia si incerci sa postezi link-ul de pe orice cont Facebook gasesti la ea pe Facebook, si il trimiti si la toti prietenii tai (MA CALCA PE NERVI EXCROCII, SI NU I-AS LASA SA SCAPE)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici ca e la piata de tigani.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai stii ce hram poarta ambele?

| patrik986 explică:

Mulțumesc pentru raspunsuri! Până la urma îi trimite banii din nou prin mandat poștal.