Întrebare recomandată | pgabriel28 a întrebat:

Angajatorul la care sotia mea lucreaza refuza categoric sa ii elibereze adeverinta de venit necesara pentru intocmirea dosarului pentru alocatia de stat si indemnizatia de crestere a copilului. Unde ma pot adresa si ce pot face pentru a obtine totusi aceasta adeverinta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira lucrul acesta, n-am mai auzit asa ceva. A avut contract individual de munca?
Daca nu rezolva amiabil poate sa-i faca reclamatie la ITM si sa-l dea in judecata, caz in care poate sa-i ceara si daune morale.
Sa incerce o rezplvare amiabila mai intai, adresandu-i o cerere in scris si spunandu-i ce va face daca nu-i da adeverinta.

| pgabriel28 explică (pentru Ioandelasal):

Am facut sesizare la ITM.Au fost in control si degeaba ba chiar doamna patroana m-a sunat si a avut tupeul sa imi spuna ca nu ii va plati nici prenatalul si nu o sa ii dea nici actele pentru ca am avut nesimtirea sa fac reclamatie la ITM.

| Ioandelasal a răspuns (pentru pgabriel28):

Atunci dati-o in judecata si precis veti castiga. Angajati si un avocat bun, va suporta si cheltuielile de judecata.
Si patroana vorbeste prostii, indemnizatia pentru concediul de maternitate (prenatal si lauzie) se plateste de stat si nu de catre firma, aceasta este doar intermediarul.

| pgabriel28 explică (pentru Ioandelasal):

Neavand probleme cu justitia nu prea cunosc avocati.

| Ioandelasal a răspuns (pentru pgabriel28):

Intereseaza-te printre cunoscuti sau du-te la o firma de avocati, trebuie sa gasesti unul specializat pe legislatia muncii.

| FerLin a răspuns:

Incep sa cred ca ITM-ul asta trebuie restructurat pentru ca pana acum nu am vazut efecte concrete ale existentei lui.
Am avut si eu probleme la locul de munca, am facut petitii peste petitii, si nu s-a intamplat mai nimic.
In ultimul raspuns pe care l-am primit de la ITM ma indemnau sa-mi dau angajatorul in judecata pentru mai multe rezultate pentru ca ce a tinut de ei s-a indeplinit.
Am abandonat in cele din urma, dar te sfatuiesc sa nu te dai batut. Javrele astea de patroni (Scuzati limbajul) au nevoie de niste hingheri.
Intereseaza-te sa vezi daca nu exista ceva sindicate care sa te sprijine.
Ca o paranteza, eu lucrez in vanzari, si cum in vanzari agentii se muta de la o firma la alta frecvent, ajung sa se cunoasca proape toti intre ei fiind colegi la un moment dat intr-o firma sau alta.
In consecinta, in Iasi ne-am adunat cativa agenti, supervisori, directori de vanzari, etc specializati pe mai multe domenii relevante in ideea de a face un sindicat al agentilor de vanzari. Mai avem nevoie de cineva cu studii juridice si demaram procedurile birocratice.