| Stefan2001Teodor a întrebat:

Buna ziua, anul trecut in August am primit o amenda STB de 500 de lei dar nici pana acum nu am primit niciun proces verbal.Îmi luase numele și CNP-ul deoarece nu aveam buletinul, nu a făcut proces verbal.Cum pot sa o plătesc dacă nu am procesul verbal nici acum fiind in Februarie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara proces-verbal de contraventie nu poti fi amendat, asa ca n-ai ce amenda sa platesti.
Plata o poti face doar cu p.-v.c., asa ca asteapta sa-l primesti si apoi ai 15 zile in care poti plati jumatate din minim sau sa faci plangere contraventionala.
Aplicarea sanctiunii contraventionale se prescrie in termen de 6 lunii de la data faptei.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai ce plati daca nu ti s-a facut proces verbal. Clar.