| Vasy06 a întrebat:

Bună ziua, lucrez la o firma de curierat sunt angajat la ei de 5-6 luni, acum 2 săptămâni a plecat un manipulant care sorta marfa și m-a băgat în locul lui. Sunt și curier și manipulant m-am înțeles cu ei sa ii ajut câteva zile la sortat contra cost bineînțeles(am și dovadă) și când m-am dus astăzi la munca mi s-a spus sa vin după amiaza sa sortez marfa. Eu nu vreau sa ma mai duc la munca, se pot recupera banii prin reclamație la ITM? Precizez ca am depus cererea de demisie dar a respins-o.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nimeni dreptul sa-ti respinga demisia, cel mult iti pot cere sa respecti perioada de preaviz. Daca nu respecti perioada de preaviz iti pot desface unilateral contractul individual de munca, pentru absente nemotivate.
Pentru munca depusa, indiferent ca respecti sau nu perioada de preaviz, trebuie sa te plateasca. Daca nu o fac poti sa reclami la ITM si apoi, daca tot nu se rezolva, poti sa-i dai in judecata.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"am depus cererea de demisie dar a respins-o"

demisia e un act unilateral, NU trebuie să-l aprobe nimeni!