| adelinadelin a întrebat:

Buna ziua, as avea o mica întrebare, prin septembrie locuiam intr-un apartament unde nu mi-am mai permis sa platesc chiria de 3 luni și am decis sa ii zic roprietarului ca ma mut, ca nu imi mai permit, de atunci ma tot amenință ca se duce in instanța și asa mai departe, am semnat contract, am inteles ca era și înregistrat la APF acum nu stiu dacă minte, dar între timp s-a mutat altcineva acolo, ce se poate intampla in cazul meu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poate da in judecata si, pe langa chiria neplatita, sa solicite dobanzi sau penalitati de neplata. De asemenea vei fi obligat la cheltuielile de judecata si toate acestea sa ajunga la o suma destul de mare. Dupa aceasta, daca tot nu platesti, vei fi executat silit si se vor adauga si cheltuielile de executare.
Avand in vedere cele aratate te sfatuiesc sa platesti chiria restanta ori sa te intelegi cu fostul proprietar sa te mai amane sau sa accepte o plata in rate, vei iesi mult mai ieftin.

| VoidEternal a răspuns:

Daca a fost un contract semnat atunci in functie de clauzele stipulate acolo, are baza legala sa te dea in judecata. Incercati sa rezolvati amiabil. Poate sa te pasuiasaca o perioada.