| Andreidff56 a întrebat:

Bună ziua, de curând m-am mutat la țară la o casă în chirie la niște oameni din mediul rural. Acești așa zis proprietar au închiriat o casă și un pământ care nu le aparțin nu sunt proprietar cu acte așa cum se zice. Deși se află în cazul precedent aceștia au un comportament destul de inadecvat am plătit chiria pe 4 luni, Septembrie și decembrie, și ei din cauza comportamentului lor care sunt oarecum devastați de băuturile alcoolice sunt în criză financiară și s-au gândit să mă de a afară cu banii dați și cu pretextul că vinde casă, când de fapt ei doresc mai mult iar să o închirieze să facă alte victime să profite financiar. Eu banii pe chirie i-am acordat asupra unui proces verbal semnat de el că a primit banii, am și dovezi vocale precum a primit banii, și cum mă amenință din ce m-am documentat El poate fii sancționat conform ART 244 - înșelăciunea și ART 206 - A zis dacă nu-i ofer 2000 de RONI mă dă afară cu poliția și că-și vinde casă, am chemat Polița la față locului aceștia s-au sesizat că avem înțelegeri semnate între noi, dar doresc să merg mai departe chiar să-i deschid un proces pe numele său, să-l dau în judecată, ce părere aveți despre acest lucru, ce îmi recomandați de început să fac și cum să fac, să stopez definitiv acest abuz al acestui zis proprietar care de fapt nu este și să fie eliminat corect legal?

Mă aflu într-un abuz, o situație destul de nasoală, scuzați-mă că poate am scris greșit sau chiar neînțeles, dar pentru ce mi se întâmplă nu mai am cuvinte. Explicați-mi vă rog / dați-mi detalii, ce trebuie să fac am dovezi asupra abuzurilor lui, precum și că a luat banii pe chirie pe acest imobil care nu este a lui, ci a o persoanei decedate care i s-a luat de ei respectivul pamant si casa. Si s-au făcut peste noapte ei proprietari. Așa ceva mi se pare inadmisibil am nevoie de idei, păreri, ajutor ce trebuie să fac. Poliția din comuna are un comportament așa "nepăsător", dar urmează să mă duc la secție să fac o plângere ca atare. Nu vreau să-i condamnat pentru domnii din organele polițiste că nu s-au ocupat, au vorbit cu el, sa ma lese in pace, dar cazul nu trebuie lasat asa, trebuie merg si reclamat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spui ca ai inchiriat dar nu spui daca ai incheiat si un contract de inchiriere.
Daca nu ai incheiat contract le spui sa te lase in pace, altfel o sa le faci plangere penala pentru inselaciune, santaj si evaziune fiscala.
Pentru inselaciune si santaj ar trebui sa ai si probe, proba pentru evaziune fiscala este ca n-au incheiat un contract de inchiriere.
Poti depune plangerea la politie sau la Parchetul de pe langa judecatoria de care apartine localitatea in care este casa.