| Pentruintrebari111 a întrebat:

Buna ziua. Daca instanta a decis ca trebuie sa platesc 2000 lei daune morale, cum si unde platesc? Multumesc

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suma stabilita de instanta ca daune morale o platesti persoanei care a castigat aceste daune.
Le poti plati direct persoanei respective, in schimbul unei chitante, prin transfer bancar, depunere in cont sau mandat postal.

| Pentruintrebari111 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am voie sa intru in contact cu persoana de ce stiu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pentruintrebari111):

Raman celelalte modalitati de plata, daca prin hotararea judecatoreasca ti s-a interzis sa intri in legatura cu el.

| Pentruintrebari111 explică (pentru Ioandelasal):

Bun si eu daca vreau sa platesc banii cum fac, unde ma duc? (Fara avocat)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pentruintrebari111):

Ti-am spus in primul raspuns. Ce n-ai inteles?

| Pentruintrebari111 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am voie sa intru in contact cu persoana si nu stiu date personale

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pentruintrebari111):

Ai fost in proces cu el, n-ai avut curiozitatea sa-i stii datele personale?
Roaga-ti avocatul sa le scoata din dosar sau du-te tu la instanta si vezi dosarul.
De altfel ar trebui sa fie datele personale si in hotararea instantei, pe care ai primit-o.

| Pentruintrebari111 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ma intereseaza datele lui ca oricum nu am voie sa intru in contact si banuiam ca banii ii dau altundeva (la reprezentantii statului) prin avocat. avocatul are banii de 2 luni si spune ca ii da si imi da chitanta de la notar. posibil sa ma duc sa fac cumva sa dau banii personal, nu prin avocat. in Romania vrei sa platestii banii si nu ai cum, mi se pare complicat pentru ceva aparent banal

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pentruintrebari111):

Esti absolut de coma!
Iti spun posibilitatile de plata si tu vii cu mai multe prostii, inclusiv ca nu poti lua legatura cu el dar totusi vrei sa-i platesti personal.
Chiar nu te duce mintea ori esti troll!

| Pentruintrebari111 explică (pentru Ioandelasal):

1. modalitati de plata fara cum se procedeaza concret pas cu pas.
2. personal inseamna eu, nu avocatul.
3. nu am jignit dar cred ca maa-ta este troll si nu o duce mintea. am vazut cum jignesti si alti useri.
ps: dupa tine avem o tara in care nu poti plati altcumva decat prin posta sau online. nu avem ghisee si birouri.

| Frank51 a răspuns:

De obicei se specifică în ordinul judecătoresc.

| Pentruintrebari111 explică (pentru Frank51):

Nu este specificat ca am citit. Am avocat dar mi se pare ca se misca mult prea lent. I-am dat banii sa plateasca daunele morale