| Marioforever22 a întrebat:

as dori sa ma lamuriti cu ceva, acum doi ani am facut abonament de internet la o firma locala (Ha****y Srl), eu i-am intrebat " instalarea este gratuita?, ei au zis - da" ok, cand mi-au instalat, deoarece distanta era mare au folosit un fel de antene wireless (acces point), doua, una de emitere si una la mine pentru receptie, dupa ce mi-au facut instalarea mi-au cerut 420 lei, eu atunci i-am intrebat " ce reprezinta aceasta suma, pentru ce? ei au zis, costul echipamentului" o antena de aia este aprox 200 lei, doar ca eu am primit doar o chitanta pe care scrie : " T. montare antena. ". Acum 2 luni aceasta firma a fost preluata de rds, si acum 2 saptamani m-au trecut si pe mine pe noua retea, eu le-am cerut antena dar inca nu mi-a dat antena si nici nu raspunde la telefon, (este vorba de antena de emitere semnal wireless) de la ea mi-a dat doar incarcatorul si un fel de switch/ poe si atat. El mi-a spus sa-l contactez sa imi dea antena. Intrebarea mea este ca: -daca merg eu si ma urc pe stalp si dau jos antena, ce se intampla ( am doar o chitanta si atat pe care scrie T. montare antena, stampila, semnatura si atata, nu am alte facturi. Dar acesta a zis ca mi-o da).- daca merg si o iau eu ma poate acuza de furt?, astept un raspuns cat mai rapid. Multumesc Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a nu gresi asteapta sa-ti dea firma RCS-RDS antena ori ia legatura cu ei si spune-le ca o iei tu.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In chestia cu "costul echipamentului", cred ca vechea firma te-a pacalit--- specificatia de pe chitanta "T. montare antena" nu inseamna costul echipamentului ci costul serviciului de montaj.
Daca nu ai documente care sa ateste cumpararea echipamentului ( si nu ai!), nu poti lua antena de pe stalp fara sa risti acuzatia de furt din partea noului proprietar, firma RDS.

| SebastianVip a răspuns:

Dacă ai factură la antenă, nu iti va face nimic.

| Marioforever22 explică (pentru SebastianVip):

Dupa cum am spus, nu am factura pe numele meu, ci doar o chitanta de la firma respectiva pe care scrie : T. montare antena. Deci nu am factura, am chitanta.