| hoLigan a întrebat:

Salut explicati-mi si mie ceva cu un Wireless router pot pune net la pc fara sa trag un cablu de pe stalp? sau trebuie sa trag fir de pe stalp si firu sa intre la router si de acolo la pc, ca un modem?
ca m-am gandit sa iau un Wireless router dar am auzit ca trebuie sa trag fir de pe stalp de la romtelecom sau orice alta firma? eu m-am gandit ca fara fire de pe stalp doar semal ul cu cele 2 sau 1 antena care are router ul, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Router-ul wireless este de fapt un modem care are switch cu management (de obicei, adica este configurabil).
Modem-ul, ca sa functioneze, are nevoie de semnalul de internet ce vine de obicei prin cablu.

Anumite router-e pot fi configurate astfel incat sa primeasca semnal wireless si sa il transmita mai departe... dar asta presupune cel putin doua router-e wireless dintre care primul trebuie sa fie conectat la un cablu.

RDS-ul au inceput sa dea 'net wireless deci in cazul lor nu ai nevoie de cablu pentru router-ul tau.
Romtelecom-ul si alte retele locale implica folosirea unui cablu de date din centrala lor in modem-ul sau in router-ul tau.

In cazul Romtelecom nu este nevoie sa tragi fir pentru ca din cate stiam eu abonamentul de 'net la ei implica sa ai deja abonament de voce (deci linie telefonica) iar 'net-ul va pleca printr-un splitter care "imparte" semnalul de telefon in voce si internet. Partea de voce va pleca in telefon iar cea de 'net in modemul de la Romtelecom sau eventual in router-ul tau (pe care o sa trebuiasca sa il configurezi conform cerintelor de la Romtelecom... si aici din pacate nu te pot ajuta pentru ca e ceva mai complicat ca sa iti explic aici sau pe mess).

Sper ca te-am lamurit cat de cat...

Succes! happy

| hoLigan explică (pentru Yugeen):

Problema este ca nu pot trage fir, stau intr-o zona mai naspa, si am net prin rds tel fix cu modem 3g dar este slab este limitat pe 5 gb si doar o data pe luna merge cat de cat, dar in rest imi ia vreo 2 min pana intra pe un sait si nu mai suport! si m-am gandit ca aia ar fi ceva dar nah asta ee

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Router-ul este obligatoriu sa fie conectat la un fir si apoi el transmite semnal wireless (fara fir) la un modem wireless(cum este in cazul laptop-urilor care il au incorporat) ori la un adaptor wireless conectat la un port USB de la calculator. Numai bine!

| eucumine010 a răspuns:

Tragi net normal(de la stalp, rds, romtelecom, upc) cablu intra in router-ul wireless, faci reteaua wireless si ai net fara fir. happy

| CristiUcV a răspuns:

Router-ul trebuie sa fie conectat la internet printr-un cablu de retea tras din stalp.Calculatorul trebuie sa aiba neaparat o antena wireless

| StiuCeSpun a răspuns:

In routerul wireless trebuie sa ai un fir cu net de la un providerhappy

| Anonimulll69 a răspuns:

Salut!
Poti sa te duci la cosmote au digi sau orice sediu si poti sa cumperi un stick de internet! E un stick, il bagi in unitate/laptop si faci conexiunea!
Baftahappy
P.S Cred ca trebuie a iti faci abonament ca sa iei stick.