| AdnanaIoanaaa a întrebat:

As dori si eu sa aflu daca exista undeva scris in lege ca este interzis fumatul in fata blocului. Astazi, administratorul blocului m-a instiintat "frumos" cum ca v-a lua masuri impotriva mea deoarece fumez in fata blocului si lui ii intra tot fumul in casa. Mi-a mai spus ca sunt obligata sa merg la 10 metrii de scara blocului daca vreau sa fumez fiindca asa spune in lege.
As vrea sa vad si eu legea aceea, ca altadata cand se ajunge la amenintari si injurii, ca si data aceasta, sa pot suna eu linistita la politie.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca usa de intrare in scara blocului este incadrata de doi pereti laterali si un plafon, atunci conform legii antifumat nu ai voie sa fumezi in acel spatiu ---este definit de lege ca fiind spatiu inchis(Legea 15/2016 privind modificarea si completarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun :http://www.dreptonline.ro/......tutun.php)
Cat despre distanta de 10 m, este pura inventie a respectivului!

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Nu`ti poate face nimic. Daca fumai la tine in balcon si ajungea la el fumul, atunci da.Dar in fata scarii, doar bate campii.

| AdnanaIoanaaa explică (pentru WaterDrop):

Eram in fata blocului, fumul ajungea la el la geam deoarece sta la parter.

| Radu284 a răspuns:

E bou. Ar fi trebuit sa te roage sa te duci un pic mai incolo.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu. E aer liber, dar este adevarat ca si tu te poti da putin mai deoparte ca sa eviti sa ajunga fumul la el in casa. Problema este bun simt din partea ambilor, nici pe departe legala.