| Jigokunokishi a întrebat:

Bună ziua, având în vedere situația cu starea de alertă, este legal și motivat dacă mă deplasez 80 km până în alt oraș pentru ședințe de psihoterapie, bifând pe foaie bulina cu motive medicale? Pot primi amendă pentru asta sau este un motiv destul de întemeiat?
Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pct.7 din declaratie prevede "asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;"
Daca te incadrezi in aceasta prevedere atunci nu vei fi amendat. Pentru a vedea daca te incadrezi sau nu este posibil sa-ti verifice programarea si daca nu ai programare poti fi amendat.

| Jigokunokishi explică (pentru Ioandelasal):

Și, oare, dacă aș bifa alte motive justificate ar fi mai ok? Programare o să am. Dar nu știu ce punct ar trebui să bifez și dacă e destul de bun motivul pentru deplasare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Vezi declaratia si alegi ce se potriveste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa primesti amenda atat timp cat chiar te duci pentru motive medicale?

| sierra1 a răspuns:

Dacă te incadrezi in formularea asta,

"asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță"

du-te, altfel nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati incercat sa faceti psihoterapie online? Se poate folosi WhatsApp, Facebook Messenger, Zoom Meeting... iar plata pentru sedinte se poate efectua prin transfer bancar.

| Jigokunokishi explică (pentru anonim_4396):

Nu prea sunt fanul discuțiilor de genul online, plus că unde locuiesc nu pot avea parte de inimitate ne întreruptă și mi-e mai greu să comunic.