| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.

Voi ce ați face dacă ați fi în situația mea:

1. Să merg la liceu în orașul meu natal și unde voi fi cu o grămadă de prieteni,

sau

2. Să merg la liceu în alt oraș (mai mare) unde să îmi fac prieteni noi, și totuși să îi revăd pe cei vechi în weekend? (plus că eu cred că în alt oraș ar fi licee mai bune, având în vedere că stau într-un oraș mic, Zalău).

Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

As putea spune ca sunt in masura sa-ti dau un sfat pentru ca am trecut prin aceasta situatie acum 4 ani. Desi exista un liceu la mine in oras, iar cei mai multi dintre prietenii mei ramaneau acolo, am ales sa plec la un alt liceu, intr-un oras mai mare. De ce? In primul rand, pentru ca era un Colegiu National si printre cele mai bune din judet. Apoi, pentru ca mi-am problema asa: ce prefer, sa fiu prima la un liceu mediocru sau printre cei mai buni la un liceu de top? Nu cunoastem aproape pe nimeni la noul liceu, dar am ales sa risc si sa plec. Nu am regretat nici macar o secunda. Am avut profesori extraordinari, colegi minunati, iar atmosfera din clasa ma motiva constant sa invat cat mai mult.
Si sa-ti mai zic ceva: nu lua decizii in functie de prieteni. Prietenii ii ai acum, in generala, apoi in liceu si desigur in facultate. Foarte putine dintre prieteniile legate in acesti ani dureaza dupa ce fiecare isi "ia zborul". Ti-o spun din experienta, caci am avut de-a lungul timpului prieteni foarte apropiati, cu care nu-mi inchipuiam sa ma cert vreodata si totusi a fost nevoie de un incident minor sa ma departez de ei. Nu zic ca acesta va fi si cazul tau, dar din ce stiu de la parintii mei, de la prietenii mai mari si din experienta mea, rar se intampla sa dureze o prietenie mai departe de liceu. Asa ca alege ce este mai bine pentru viitorul tau ca pe prieteni oricum o sa-i mai vezi. Bafta.

| Zenithf a răspuns:

Fa un liceu bun din Zalau si hai la faculta la Cluj.

| IoanaTempah a răspuns:

As alege sa fac liceul in alt oras daca este un liceu mai bun decat cel din orasul meu. In plus iti vei face prieteni si nu`i vei pierde nici pe actualii prieteni.

Succes la liceu >; d

| Onutzyk a răspuns:

Eu, sincer, as pleca. Pe langa faptul ca iti faci prieteni noi, inveti mai mult si oricum ai zis ca o sa-ti vezi prietenii in weekend.
Era mai dificil daca ai fi plecat din tara...

| ICanSeeAll a răspuns:

In alt oras as zice eu. Depinde de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P.S.: Părinții mei au făcut amândoi liceul în alte orașe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.

Dintre variantele enumerate de tine as alege-o pe a doua. Cu prietenii pe care ii consideri tu adevarati poti vorbi si prin alte mijloace gen mess sau telefon sau in week-end. Orasul ala fiind mai mare, cum ziceai si tu iti poti face altii noi si sunt licee de o calitate superioara si iti gasesti un loc mai usor. Asta daca nu esti deja inscrisa in Zalau la unul bun si iti faci transfer, sa nu cumva sa patesti ca mine sa te trezesti ca nu ai unde merge cu toate locurile ocupate. Nu stiu cum e in Zalau, eu stateam putin mai sus happy. Insa imi pot imagina.
Legat de parintii tai, cu ce te influenteaza faptul ca au facut licee in alte orase? In plus, vremurile s-au schimbat.
Cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Zenthif nu vreau să fiu răutăcioasă, dar prefer Oradeahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-ai sters contul. Interesant.

| Annalina99 a răspuns:

Hei.In situatia asta au fost foarte multe persoane.Depinde cat de bun e liceu din orasul tau.Eu te-as sfatui sa mergi intr-un oras mai mare.Eu zic ca te vei adapta ff bine:X

| maryo238 a răspuns:

Sa mergi in alt oras

| dededydy a răspuns:

As alege 2 in locul tau de-si ar fi mai bine sa faci liceul acolo pentru ca nu esti nici foarte pregatit sa pleci de acasa.Dar e mai bine sa faci un liceu bun, si sa iti mai spun ceva daca te duci la un liceu mai bun din alt oras nu o sa faci fata trebuie sa fi cu adv pregatit, degeaba ai tu medie mare daca esti intr-un oras mic in care nu se invata ca intr-un oras mare.In concluzie de tine depinde cum te simti si cat de pregatit esti > Funda?