Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Pe data de 18.02. 2019 am primit o amenda de la Politia locala sector 3 pentru o pretinsa fapta " as fi aruncat un muc de tigara intru-un Parc pe domeniul public " Amenda este de 2000 Lei si vreau sa o contest la Judecatoria Sectorului 3.Nu am gasit nicaieri un model de contestatie ( ma refer la o formulare in termeni juridici ) nici pe net, eu ca simplu cetatean depun o centestatie impotriva Statului Roman ( reprezentanii Statului roman ), ce sanse am sa mi se anuleze amenda daca nu sunt reprezentat de un Avocat? In practica Statul are " mereu dreptate ", in ce conditii prevazute de lege pot beneficia de circumstante atenuante in fata Judecatorului si in final cum poate Politia locala proba in instanta " presupusa fapta " atunci cand eu voi depune contestatia si ma voi prezenta in fata judecatorului?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi un model de plangere contraventionala si aici:
https://www.avocatura.com/m348-model-de-plangere-contraventionala.html
Mai gasesti si alte modele.
Daca nu esti vinovat ar fi bine sa-ti angajezi un avocat, de altfel si daca esti vinovat.
Nu prea sunt circumstante atenuante la contraventii dar instanta poate modifica sanctiunea, daca si tu o ceri, de ex. sa micsoreze amenda sau sa o inlocuiasca cu un avertisment.
Politia dovedeste cu procesul-verbal de contraventie, daca este cu totul legal incheiat si tu l-ai semnat si cu martorul care este trecut in procesul-verbal, daca nu l-ai semnat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

In procesul verbal nu este trecut nici-un martor cineva mi-a spus termenul : Pv-ul de bucura de prezumtia de legalitate si temeinicie si ca trebuie sa dovedesc eu contrariul, dar stau si ma intreb ei ce proba au in instanta m-au fotografiat au mucul de tigara m-au inregistrat cum pot ei dovedi Fapta adica as fi aruncat acel muc de tigara la data respectiva, ora respectiva, in locul respectiv este o chestiune in viziunea mea de logica si am cautat pe net cazuri similare, dar nu am gasit nimic concret

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, tu trebuie sa dovedesti ca n-ai aruncat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Da, am sa fac prima oara contestatia scrisa si dupa voi astepta sa vad daca sunt citat la tribunal, acum stiu ca trebuie sa achit o taxa de timbru de 20 lei sa vad unde se achita asa ceva adica unde concret acum trebuie sa gasesc o formulare juridica de genul conform paragrafului din legea am sa mai caut pe net sa vad ce gasesc concret

| REMiXDJ a răspuns:

Cine e rahatul ala de politai care ti-a dat amenda? Au innebunit taranii astia cu balega la popo din politie.Cine ti-a dat amenda - un agent public sau un politai?, era singur sau erau 2? Conteaza asta foarte mult.Ai hartia-chitanta in original cu amenda ce ai primit-o? Fa 2 - 3 xerox dupa ea si veti cum poti vorbi cu un avocat problema asta dar sa nu iti ia bani multi.Cauta un avocat mai batran care este si jurist consult, astia au experienta, sau mai lovit de imbecili din astia din politie si o sa iti spuna ce sa faci, ei au si formulare tip si o sa te ajute sa si redactezi unul cum trebuie.In timp vezi cum faci sa afli numarul de telefon si adresa de acasa a acestui militian gainar de politai si apoi stii ce ai de facut, sistem mafiot si sicanat.Le trebuie data in gura la fatalaii astia din politie care fac pe zmeii cu amenzile in loc sa se ocupe de infractorii reali din tara.

| anonim_4396 explică (pentru REMiXDJ):

Ce Politai ca erau 2 Politiste in civil, iar onorariul unui avocat in asemenea probleme este de 600 Lei si nu garanteaza si succesul actiunii, am incercat eu ceva pe https://www.avocatnet.ro/ dar cei de acolo nu prea se dau in vant cu explicatiile, ei vor BANI la fel Am gasit eu ceva pe net Formular tipizat, dar se refera la amenzile de circulatie, am sa mai caut tot pe net, cert este ca cei de la Politia Locala sunt pusi pe fapte umbla mai nou in civil si se legitimeaza cu un fel de insigna

| bukarest a răspuns (pentru REMiXDJ):

E bine sa citesti articolul : http://www.b365.ro/......60289.html

| CarcotasulVesel a răspuns:

Fara avocat nu ai nici o sansa, OARECARE
am avut amenda de "tulburarea linistii publice" am contestat-o, la contestatie a venit avocatul, a venit martor ala cu care aveam problema si ala a declarat ca MUIlitistii au abuzat si nu a fost nici o tulburare oarecare, si am castigat

MUELITIA a facut recurs, FARA NICI UN TEMEI LEGAL (dpdv legal TREBUIE sa ai un temei, un nou martor, o proba neprezentata, etc.) si nu am mai fost cu avocat, si am pierdut

| Fury1 a răspuns:

Salut, sunt in aceeași situație ca tine și nu știu ce sa fac.Ai rezolvat problema cu amenda?

| bukarest a răspuns:

Am gasit modelul cel mai bun de contestatie : http://www.avocatpascaru.ro/......de-ajutor/