| Kogaion a întrebat:

Bună ziua. Bunica mea a plecat acum 2 luni de la unchiul meu unde stătea(a plecat cu scandal), iar luna asta i s au oprit 600 de lei din pensie la secțiunea "retineri". Ea avea niște rate făcute pe numele ei, dar a spus ca au fost plătite. Acum eu ma întreb, e posibil ca acele rate sa nu fii fost plătite sau între timp sa fii făcut ei alte credite cu buletinul ei fără ca ea sa știe? Și dacă da, ce se poate face în cazul în care ratele sunt cele vechi, iar ea nu a luat nici un bun cu ea când a plecat? FUNDĂ!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Banii i se vor opri indiferent unde va locui. Daca unchiul a fraierit-o, nu are ce face.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate face nimeni rate doar cu un buletin al altcuiva!
Daca batrana nu a girat perosnal un imprumut facut de altcineva, nu are cum sa i se opreasca datoriile altora.
Ori, poate nu si-a achitat ratele personale si de aici oprirea. NU are importanta ca ratele sunt vechi sau noi, atata vreme cat nu s-au incheiat si platit integral, continuand ca contul sa-i fie debitat, pana la plata integrala a imprumutului.
Mergeti la pensii si vedeti ce natura are acea oprire de finduri.

In orice caz, multi nu stiu ca, atunci cand imprumuti bani, nu returnezi aceeasi suma, ci dubla, din cauza dobanzilor. daca batrana a fost convisna ca trebuie sa dea inapoi doar cat a imprumutat, atunci este posibil sa gandeasca ca a achitat toata datoria, cand de fapt, a achitat partial din ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti face nimeni rata daca te duci cu un buletin asa la intamplare.

O simpla verificare la banca o sa va lamureasca daca ratele au fost platite sau nu.

| QuelQui a răspuns:

Verificare la Casa de Pensii si la Banca, daca stii care este aceea.