| anonim_4396 a întrebat:

Salut grup, am o intrebare.
Am avut un scandal in familie in care un unchi de al meu a lovit-o pe o mătușă, ei fiind frati dar vina a fost a mătușii mele ca a provocat cearta si o mai sarit si ea la bataie de la un pamant, moștenire, dar unchiul meu nu a lovit-o tare dar ea s-a dus si și-a scos 11 zile spitalizare cu pretextul ca l-a dat pe unchiul asta al meu in judecata si ca o sa ii dea amenda mare sau cam asa ceva se aude in familie. Asta a fost acum o luna, ei au fost si la politie dar nu l-au chemat la politie pe unchiul meu si acum e vorba ca a deschis proces matusa mea, ce se va întâmpla? Iși va păta cazierul unchiul meu si il vor chema la proces? Ma intreb de ce nu l-au chemat la politie pe unchiul meu, poate cunoaște cineva legile. Dau fundă!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil matusa i-a facut unchiului plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente.
Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Ce se va intampla exact depinde de urmarirea penala si apoi de judecata. Si eu cred ca se vor impaca, totusi sunt frate si sora.

| costy335 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles, dar cat dureaza pana il cheama la proces ca de atunci o trecut cam o luna, si daca se judeca si nu castiga matușa mea ce se intampla? si se poate face plangere penala fara sa fie chemat deloc la politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru costy335):

Asta este greu de spus, nu este o durata fixa, pana se ajunge la proces trebuie facuta urmarirea penala si pana atunci se pot impaca.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unchiul tau se va alege cu amenda, dosar penal si probabil interdictie sa se mai poata apropia de matusa ta.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Exactă asta nu suport eu -_- scandale certuri într-o familie să se întâmple Niciodată nu am putut înțelege oamenii ăștia care fac așa ceva ditamai oamenii uităte cum ajung să se bată în halul ăsta stai și te uiți așa la ei oamenii în toată firea și cu vârste mari și copii și famili au ei se bată în halul ăsta și se certă din nimic uni ajung să se și omoare între ei ăștia deja bagă sperieți mari în mine sa ajungi sa faci așa ceva frate e jale rău de tot să se ajungă la așa ceva Doamne ferește de așa oamenii

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Și dacă stai sai întrebi de ce sa ajuns acolo nici ei nu știe -_- ba chiar uni din ei au niște scuze de copii mici deci de copii mici nici nu poa să-ți vina sa crezi cu ce prostie sa început la bătaie și scandale

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Și tot ei sunt ăia maturilaughing