| GaborMarco1995 a întrebat:

Bună ziua
Cât durează Soluționarea unui dosar penal cu permisul suspendat?
Precizez că am avut toate actele la mine și nu știam că am permisul suspendat pentru puncte penalizare

De 10 luni de zile nu am primit nici un răspuns

A mai întâmpinat cineva aceasta problema?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de dat un raspuns.
In mod normal ar trebui sa dureze maximum 2-3 luni dar uneori uita dosarul prin sertare sau intervin alte cauze si se taraganeaza.
Ma mira ca n-ai stiut de faptul ca ai facut 15 puncte de penalizare sau ai depasit 15 puncte si sa mergi sa predai permisul, trebuia sa fii instiintat de acest fapt.
Daca n-ai fost instiintat te poti apara cu faptul ca n-ai stiut.
Ar fi bine sa-ti angajezi un avocat, cel mai bine unul specializat in domeniul circulatiei rutiere, acesta ar putea sa urgenteze dosarul.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de aglomerati sunt politistii de la acel sediu, uneori dureaza cateva luni, alteori 1-2 ani.