| Botez_Irinel_1997 a întrebat:

Salut, am și eu in întrebare pentru cineva care cunoaște sau care a trecut prin așa ceva.
Am avut permisul suspendat din cauza vitezei, iar apoi am fost prins la un control de rutina, mi sa întocmit dosar penal și aștept soluționarea, știe cineva cam cat durează asta? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact, depinde de mai multe variabile, in primul rand cat de repede se misca organul de cercetare penala si instanta de judecata, daca ai incheiat sau nu un acord de recunoastere a vinovatiei, daca ataci sau nu hotararea primei instante. In cel mai bun caz poate dura cca 6 luni, dar se poate si peste 1 an.

| Botez_Irinel_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Am deja in jur de 7 luni am făcut doar o cerere pentru dovada pe perioada procesului, bine înțeles ca nu mi s-a aprobat, deci singurul lucru care îl pot face e sa aștept?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Botez_Irinel_1997):

Da, trebuie sa astepti, n-ai ce face altceva.

| Botez_Irinel_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze ca revin cu încă o întrebare, credeți ca nici cu un avocat nu pot reuși nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Botez_Irinel_1997):

Tot atat va tine procesul, cu avocat sau fara avocat. In orice caz ar fi bine sa-ti angaezi un avocat, de obicei ajuta.

| Botez_Irinel_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Am angajat un avocat, și mi-a spus ca încearcă să-mi scoată măcar dovada cu drebt de a conduce, credeți ca e posibil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Botez_Irinel_1997):

Tot ce se poate.

| Botez_Irinel_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Am reusit sa obtin dovada, multumesc pentru raspunsuri!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate dura si un an, depinde